Bir ilk: Düşünceler, yapay zekâ ile kelimelere döküldü

Yapay zekâ ile birlikte teknoloji farklı bir boyuta evriliyor.


Dünyanın teknoloji devleri, yatırımlarını bu alana kaydırırken Facebook destekli son deneyde, düşüncelerin anlık olarak tarihte ilk defa makine tarafından kelimelere döküldüğü belirtiliyor.

Web Tekno’da yer alan habere göre, California San Francisco Üniversitesi’nde (UCSF) gerçekleştirilen demo sunumda, sistemin başarıyla çalıştığı kaydediliyor. 


Facebook, bu özelliğin geliştirilmesini, insanların düşünceleriyle yazı yazabilmesi için isterken üniversitenin araştırmacılarının ise böylelikle engelli kişilerin yeniden yazabilmesini ve konuşabilmesini sağlamayı amaçladığı ifade ediliyor. 

Sağlıklı insanlar için düşüncelerini anında sözcüklere dökmekten yana bir sıkıntı yok. Ancak felç, inme, omurga sakatlığı ya da beyin hastalığı geçirmiş, konuşma yeteneği zarar görmüş insanlar için düşüncelerini aktarmak ciddi bir problem. 

Beyin makine arayüzü (BMI) için yapılan pek çok çalışma var. 2006 yılında mental daktilo adı verilen, beyin sinyallerini kullanarak klavye kontrolü sağlayan arayüz ortaya çıkmıştı. O günden bu yana yapılan çalışmalar hep üstüne koyarak devam etti. 

UCSF tarafından gerçekleştirilen çalışma, alanında bir ilk oldu. Bu çalışma ile birlikte komplike düşünceler, tarihte ilk defa eş zamanlı olarak yazıya döküldü. Normalde bu işlem günler hatta haftalar sürebiliyordu. 

The Next Page’de aktarılana göre, çalışmalara katılan üç epilepsi hastası, beyinlerinin üst kısmına yerleştirilen elektrodlar ile deneye başladı. Sorulan dokuz soruya cevap düşünen katılımcıların beyin aktiviteleri, makine öğrenme algoritması tarafından konuşma inşa bloklarına dönüştürüldü. 

Araştırmacılar, hastalar konuşurken, algoritmanın beyin aktivitesini kaydettiğini ve bu kelimelerin yüzde 76 gibi yüksek hassasiyetle kelimelerin çözüldüğünü söylüyorlar.

Araştırmada kullanılan elektrodlar, beynin normal şartlarda çene, dil ve dudakları kontrol eden kısmında gerçekleşen aktiviteleri işliyor. Kişiler yüz kaslarındaki hasara yüzünden ya da başka bir nedenle konuşma yetileri açısından kısıtlanasalar bile beynin çene, dil ve dudak hareketlerinden sorumlu olan kısmı aktivitelerine devam ediyor. 

Sorulara verilen olası cevaplar üzerine çalışmalar yaparak beyin aktivitelerinden cevabı bulmayı öğrenen yapay zekâ, karşı tarafı dinleyerek sorulan soruyu da anlayabiliyor. Böylece olası cevapların sayısını da azaltmış oluyor. 

UCSF araştırmanın bilimsel yanına odaklanmış olsa da Facebook, bu araştırmayı ileride insanların telefonlarını ceplerinden bile çıkarmadan mesaj gönderebilmelerini sağlayabilecek bir yöntem olarak görüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ