BİM’den ‘ucuz Apple’ ürünleri alanlara şok

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD yaptırımlarına misilleme kararı sonrası indirimli iPhone satış kampanyası ile gündeme gelen BİM, Apple’la davalık oldu.


Perakende mağaza zinciri, 17 Ağustos'tan itibaren BİM mağazalarında iPhone 6 marka ürünleri uygun fiyatla satışa çıkarmayı planlayordu ancak boykot sonrası iptal kararı aldı. BİM daha önce de benzer kampanyalar düzenlemişti ‘ucuz iPhone’ adı altında. Meğer bu ucuzluk, taklit ürün satışından geliyormuş.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, BİM Birleşik Mağazaları A.Ş’nin geçen aylarda “lisanslı” diyerek sattığı Apple marka kulaklık, adaptör, USB kablo gibi telefon aksesuvarlarının taklit olduğu ortaya çıktı.


APPLE INC’in Türkiye’deki avukatlarının, Beyoğlu 34. Noterliği aracılığıyla 7 Mayıs’ta BİM ’e gönderdiği ihtarnamede, mağazalarda satılan ürünlerin incelemesi sonucunda bu ürünlerin APPLE tarafından üretilmediği ve taklit ürün olduklarının tespit edildiği belirtildi. İhtarnamede, bu ürünlerin satışına derhal son verilmesi ve bu ürünlerin nereden temin edildiğinin bildirilmesi istendi.

İhtarnamenin sonuç bölümünde, BİM tarafından APPLE markasının haksız olarak kullanıldığı taklit ürünlerinin satışına derhal son verilmesi, aksesuvar cinsi taklit eşyaların imha edilerek APPLE’a teslim edilmesi, taklit ürünlerin nereden temin edildiğinin bildirilmesi istendi. 

Ayrıca, BİM ’in orijinal olmayan ürünlerin satışına son verdiği ve bundan sonra da hiçbir şekilde satılmayacağının yazılı olarak APPLE’a bildirilmesi de talep edilirken BİM’in bu ihtarname üzerine o dönem taklit ürünlerin satışını durdurduğu belirtiliyor.

Sahte telefonların batarya ve benzeri sorunlar nedeniyle patlama ya da yangına sebep olabileceği konusunda uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ