Ay’a gerçekten gidildi mi?

Tam 50 yıl önce ilk kez bugün (21 Temmuz 1969) Ay’a ilk insan ayağı değdi.Dünyanın bir numaralı gündeminde o gün, bu “yürüyüş” vardı.


82 yaşında hayatını kaybeden Neil Armstrong, bu adımı atan insan olarak tarihe geçerken, “'Benim için küçük, insanlık için dev bir adım'' sözü ile hafızalara kazındı.

Takip eden yıllarda altı kez daha insanlı uçuşlar gerçekleşti ve Ay yüzeyinde toplam 12 kişi yürüdü. Bu kişilerin hepsi de Amerikalı ve NASA astronotu…

YouTuber Barış Özcan, “Peki ya bu bilgiler doğru değilse? Ay’a gerçekten gidildi mi?” sorusu üzerinden komplo teorilerini irdeliyor.

Ay’a gidilmesinden yedi yıl sonra 1976’da yayımlanan “We never went to the moon - Ay’a hiç gitmedik” kitabından alıntılar yapan Özcan, şu iddiaların sıralandığını aktarıyor: 

NASA’nın 1960’lı yıllarda insanları Ay’a götürebilecek bir teknolojiye sahip değildi. 
Ay’ın yüzeyinde çekilen fotoğraflarda yıldızlar gözükmüyor.
Aynı fotoğraflarda optik anomaliler var.
Ay’a iniş yapan Lunar modüllerin indikten sonra çok büyük bir toz bulutu oluşturması gerekirdi.
Ay’a canlı yayın yapabilecek TV ekipmanı götürüp çalıştırmak imkânsızdır.
Ay yüzeyindeki sıcaklığın çok düşük ya da çok yüksek olması nedeniyle astronotların fotoğraf makinelerinin erimiş ya da donmuş olması gerekirdi.


Kitaptaki bu iddialara yıllar içerisinde daha pek çok yenisinin eklendiğini kaydeden Barış Özcan, “NASA 1960’lı yıllarda insanları Ay’a götürebilecek bir teknolojiye sahipti” diyor ve komplo teorilerini çürüten şu bilgileri paylaşıyor:

“Sadece Amerikalılar değil Ruslar da böyle bir teknolojiye sahipti. Apollo uzay araçlarında dijital bir bilgisayar bile kullanıldı. 2 kb RAM ve 36 kb ROM kapasitesiyle bugünkü kol saatleriyle bile boy ölçüşemeyecek bir bilgisayardı ama böyle bir görev için yeterliydi. Benim kuşağımdan arkadaşlar Commodore 64 için yapılan demoları izlemişse küçük datalarla bile neler yapılabileceğini gayet iyi hatırlıyordur. 2 dakika 21 saniyelik şu klipteki animasyon ve müziği bir kişi sadece 256 byte’lık bir kodla yazdı. Apollo görevinde kullanılan bilgisayar dönemine göre oldukça gelişmiş ve yeterliydi. Ayrıca uzay araçları tamamen kendi içindeki bilgisayara bağımlı değildi. Zaten bu bilgisayar daha ilk iniş sırasında Apollo 11’de arıza yaptı ve buna rağmen iniş gerçekleşti. Sovyetler Birliği bilgisayar teknolojisi konusunda daha geride olduğu için Ay projelerindeki uzay araçlarına bilgisayar yerine sadece hesap makinesi koyabildiler. Bu yöntemle Ay’a ABD’den 10 yıl önce 13 Eylül 1959’da Luna 2 aracını indirmeyi başardılar. Evet Ay’a ulaşan ilk insan yapımı cisim Ruslar tarafından gönderildi. Kısaca o dönemde Ay’a uzay aracı gönderebilmek ve onu indirebilmek teknolojik olarak mümkündü. Riskli ve zor olan şey insanları oraya göndermekti. Aslında o da kolay da onları Ay’a gönderdikten sonra canlı olarak Dünya’ya geri getirebilmek mesele. Dolayısıyla sorulması gereken asıl soru ne biliyor musunuz? Tüm bu risklere rağmen Ay’a neden gidildi?”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ