Apple’ın değeri Türkiye’nin milli gelirini geçti

Teknoloji şirketi Apple 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Bu rakamla Apple 81 milyon nüfusa ve 820 milyar dolar milli gelire (GSYH) sahip olan Türkiye’yi geride bıraktı.
Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 30,8 milyar dolar değerinde.

Apple 22 yılda 3 milyar dolardan 1 trilyon dolara ulaştı. Steve Jobs ile 1996’da 3 milyar dolar değere ulaşan şirket 2018 yılında “dünyanın en değerli şirketi” unvanını elde etti.

Apple, ABD’nin de birçok şirketlerin toplamında da büyük.


APPLE, ABD’NİN EN BÜYÜK 4 BANKASINDAN DAHA BÜYÜK 

ABD’de Netflix, Comcast ve Disney dahil bütün medya ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren şirketler bir Apple etmiyor.

Geçen yıl 280 milyon iPhone, iPad ve Mac bilgisayarı satan Apple, ABD’nin en büyük 4 bankası, Bank of America, Citigroup, JP Morgan Chase ve Wells Fargo’dan daha büyük.

Amerika’nın Macy’s, (11,6 milyar dolar), Ralph Lauren (10,5 milyar dolar) ve Harley Davidson (7,1 milyar dolar) gibi tanınmış en büyük şirketleri bile Apple’ın sadece yüzde 3’üne tekabül ediyor.
2018 yılında Apple, piyasaya 3 farklı model sunmayı planlıyor. Bu modeller ise 6.5 ve 5.8 inçlik iki OLED ekranlı ve bir de 6.1 inçlik LCD ekranlı olarak birbirinden ayrılıyor.

S&P 500 BORSASINDA İŞLEM GÖREN 111 ŞİRKETİN TOPLAMINDAN BÜYÜK

Apple yine, S&P 500 borsasında işlem gören 111 şirketin toplamından daha değerli.  

Dünyaya araba satan ünlü Alman şirketi Volkswagen (VW), Japonların Toyota’sı ve Amerika’nın Ford ve GM başta olmak üzere bütün otomotiv şirketlerinden daha büyük. Sadece yukarıda sayılan şirketler 2017’de piyasaya 35 milyon taşıt üretip sürdü.

Dünyanın yine en büyük askeri uçak üretimi yapan Lockheed Martin de Apple’ın gerisinde kaldı. Lockheed Martin, sadece geçen yıl 300 savaş uçağı üretmişti.

APPLE: 10 BÜYÜK EKONOMİ İTALYA’NI DÖRTTE BİRİ 

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin 62,6 trilyon dolar serveti var. İkinci en büyük ekonomi olan Çin’in, 24,8 trilyon, üçüncü Japonya’nın 19,5 trilyon dolara sahip.

Son verilere göre Apple, 4,3 trilyon dolar ile dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olan İtalya’nın dörtte birine tekabül ediyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ