Apple: Türkiye'de satışlar düştü, fiyat indiriyoruz

Türkiye'de satışları kan kaybeden Apple, fiyatları düşürme kararı aldı.Karar, Apple'ın bir numaralı ismi Tim Cook tarafından kamuoyuna duyuruldu. 


Ağustos ayında, dolar kurunun önü alınamaz bir şekilde yükselmesinin ardından, Apple ürünlerine de zam gelmiş, bu da satışları olumsuz yönde etkilemişti.

Öncesinde de ABD ile yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi nedeniyle, iPhone marka telefonların satın alınmaması için bir kampanya başlatılmış ve kimi AKP'li, MHP'li siyasetçiler telefonlarını kameralar önünde parçalamıştı.

Cook, 2019 yılında Türkiye'deki iPhone fiyatlarını düşüreceğini belirtti ve ilk kez hem Türkiye hem de Çin'de satışlarının düştüğünü kabul etti.

Apple CEO'su Tim Cook, Reuters'a yaptığı açıklamada, bazı ülkelerdeki para birimlerinin değer kaybına göre iPhone fiyatlandırmalarını yeniden düzenleyeceklerini söyledi. Tim Cook ilk defa Türkiye'de ve Çin'de satışların düştüğünü de kabul etti.

Cook röportajında Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmelere de değinerek, ''Türkiye gibi pazarlarda, yerel paranın dolar karşısında çok fazla değer kaybetmesi bizleri oldukça etkiledi. Özellikle Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 33 değer kaybetmesi, satışlarımızda 700 milyon dolarlık bir gerileme yaşamasına neden oldu. Kur farkı nedeniyle sorun yaşadığımız Türkiye gibi ülkelerde fiyat indirimi uygulayacağız'' dedi.

Tim Cook, Türkiye'deki fiyatlara ne zaman indirim uygulanacağı konusuna açıklık getirmedi. Görünüşe göre Apple, satışların düşmesinden sonra takındığı rahat tavrı bırakıp panik havasına yavaş yavaş girmeye başlıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ