“Apple, Intel’in akıllı telefon modem çip teknolojisini 1 milyar dolara alıyor”

Amerikan teknoloji devi Apple, çip alanında dünyanın en iyileri arasında yer alan Intel’den akıllı telefonlar için geliştirdiği modem çipi teknolojisini 1 milyar dolara almaya hazırlanıyor.
BBC Türkçe’nin Wall Street Journal gazetesinden aktardığı habere göre, anlaşmanın gelecek hafta sonuçlanması bekleniyor. Anlaşma kapsamında, Apple, Intel’den patent ve çalışanlarını toplamda 1 milyar dolara alarak kendi 5G teknolojisine sahip çiplerini üretmeye başlayabilecek.

Apple, uzun süre yasal sorunlar yaşadığı telekomünikasyon ekipman şirketi Qualcomm ile nisan ayında sürpriz bir anlaşmaya vararak bu şirketin akıllı telefonlar için ürettiği modemleri modellerinde kullanacağını açıklamıştı.

Bu gelişmenin üzerine Intel, nisan ayında 5G mobil modem teknolojisinden çekildiğini açıkladı. Intel CEO’su Bob Swan, en büyük müşterilerinin Apple olduğunu, bu yüzden Apple’ı kaybetmelerinin ardından bu teknolojide bir gelecek görmediklerini söyledi.


Apple, büyük avantaj elde edecek

Intel, bu gelişmenin ardından teknolojisini satacak bir şirket aramaya başlamıştı; dolayısıyla Apple uygun bir müşteri olarak ortaya çıktı.

Apple, iddia edildiği gibi Intel’den bu teknolojiyi satın alırsa 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlarını üretmekte büyük avantaj sağlamış olacak.

Uzun bir dönem boyunca Apple, Intel’in akıllı telefon modem teknolojisinin tek müşterisiydi; bütün diğer Android telefonlar bu teknolojide ya Qualcomm şirketini kullanıyor ya da kendi içlerinde üretim yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ