Apple 18 yıllık iTunes uygulamasını sonlandırıyor

​Apple, 2001 yılında Steve Jobs’un ilk kez tanıtımını yaptığı multimedya yöneticisi iTunes’un artık kullanılmayacağı açıklandı.


Apple iTunes’u kapatıp, üç farklı mevcut uygulamaya entegre etme kararı aldı. iTunes uygulaması altında verilen hizmetler artık Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV içinde sunulacak.

Apple sinyallerini geçen yıl verdiği iTunes’u kapatma kararını, her yıl ABD’nin California eyaletindeki Silikon Vadisi’nde düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) açıkladı. Mac kullanıcıları iTunes’tan indirmiş oldukları içeriğe Apple Music üzerinden ulaşabilecek. Windows işletim sistemi kullanan cihazlarda ise iTunes uygulaması aynı kalacak.


Şirket sunumda yeni işletim sistemi iOS 13’ü ve yeni güvenlik önlemlerini de tanıttı.”Gizlilik temel bir insan hakkıdır” diyen Apple’ın yazılım müdürü Craig Federighi, bir dizi yeni güvenlik önlemini anlattı.

Lokasyon bilgisi talep eden uygulamalar için her kullanımdan önce onay alma seçeneği getirileceği ve bu uygulamaların Wi-Fi ya da Bluetooth sinyallerini algılamasının engelleneceği belirtildi.

Ayrıca farklı uygulamalara oturum açmak için, kullanıcının e-mail adresini ve özel verilerini saklayan yeni bir kullanıcı kaydı sistemi getiriliyor. Şu an birçok uygulamaya kullanıcıların mevcut sosyal medya hesaplarındaki giriş bilgileri kullanılarak giriliyor. Bu da kullanıcıların özel bilgilerinin güvenliğini zayıflatıyor.

Apple’ın getirdiği kayıt sisteminde ise kullanıcılar şahsi e-mail adreslerini girmeden, Apple’ın belirleyeceği rastgele bir adres ile uygulamalara kayıt olabilecek ancak uygulamadan gelecek e-mailler kullanıcının asıl adresine gelecek. Apple’ın bu adımı uzmanlar tarafından da olumlu karşılandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ