2018'de telefon uygulamaları 76 milyar dolar kazandırdı

Yazılım sektörü her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Özellikle telefon uygulamaları ciddi cirolara ulaştı. Mobil uygulamaların indirilme sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artış gösterdi.
Android ve App Store birlikte olmak üzere yapılan araştırmalar sonucu çıkan istatistiklere göre 2018 yılı içerisinde 113 milyardan fazla uygulama indirildi.

Geçtiğimiz 2017 yılına kıyasla yüzde 10 gibi bir artış görülen indirilme sayısının yanında, uygulama içi satın alımlar sene boyunca 76 milyar dolar gibi bir rakama ulaştı ve bu da önceki seneye kıyasla yüzde 20'lik bir artış anlamına geliyor.

1 Ocak 2018 ile 15 Aralık 2018 arasında çıkarılan istatistiklere bakılırsa, oyun içi satın almalar en çok mobil oyun kategorisinde yapıldı. Ayrıca 2019 yılı için bu sayının 122 milyar dolar gibi bir sayıya ulaşması öngörülüyor.


Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, gününün üç saatini aktif olarak telefonu ile geçiriyor. Bu da geçtiğimiz seneye oranla yine yüzde 10 gibi bir artış anlamına geliyor. Oyun harici en çok kullanılan mobil uygulamalar listesinde Facebook Messenger en üst sırayı alırken, sonrasında sırasıyla Facebook ve WhatsApp geliyor.

Bunun ardından ise bu sene trend olan TikTok en çok kullanılan uygulamalar sıralamasında 4. sırayı alıyor ve bunun peşinden ise Instagram gelerek ilk 5'teki yerini buluyor.

En çok indirilen beş mobil oyun ise sırasıyla Helix Jump, Subway Surfers, PUBG Mobile, Free Fire ve Love Balls.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ