10 bin 250 sosyal medya hesabına inceleme!

Türkiye’de sosyal medya kullanımı, bazen gözaltılara da sebep olabiliyor.
Attığınız bir tweet ya da görsel paylaşımı, hakkınızda soruşturma açılmasına ya da Cumhurbaşkanı’na hakaret davasına konu olabiliyor kimi zaman.

Son olarak Afrin harekatı sırasında savaş karşıtı paylaşım yapanlara yönelik binlerce gözaltı kararı çıkmıştı.

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in hazırladığı “İnternet Çağında İnternete Erişim Sorunu-Türkiye’nin Sansür İli İmtihanı” başlıklı raporda da sosyal medya baskısı gözler önüne seriliyor.

 
BirGün’den Sebahat Karakoyun’un haberine göre, BTK’nin erişim engellemelerine ilişkin rakamsal istatistikleri kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmadığı kaydediliyor.

Raporda Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin (ESB) verilerine yer verilirken, 2015 yılında 36 bin 603, 2016 yılında 86 bin 351, 2017 yılında 99 bin 952 adresin engellendiği belirtiliyor..

Yine İçişleri Bakanlığı verilerine göre ise, 1 Ocak- 9 Nisan 2018 tarihleri arasında 10 bin 250 sosyal medya hesabı incelemeye alındı. 3 bin 679 kişi hakkında da yasal işlem yapıldı.

“AKP tipi sansürün farklı bir boyuta ulaştığı” görüşü dile getirilen raporda, “Unutmayın ki siz baskıya başvurdukça, gençlerin taktikleri de sansürle mücadele stratejileri de bir o kadar çeşitleniyor” deniyor.





Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ