​"YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal kararı, AK Parti tabanında rahatsızlık uyandırdı"

AKP ve MHP'nin itizarları sonucu YSK'nin CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul seçimlerini iptal etmesinin yankıları sürüyor. YSK'nin kararının AKP tabanında da rahatsızlık duyduğu belirtiliyor.
Bu görüşü ortaya atan ise, Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras oldu. Kiras, "Onlar da bize yapmıştı, şimdi sıra bizde" başlığıyla yayımlanan yazısında "YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal kararı yalnızca muhalefet cephesinde değil, AK Parti tabanında da rahatsızlık uyandırdı. Çünkü hukuken savunulabilir hali yok bu kararın. Başta 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere bu cenahın önde gelen mensupları tepkilerini açıkça ifade ettiler. Bu mesajların “mahalle”deki hatırı sayılır bir kitlenin hislerine de tercüman olduğu ortada" ifadelerini kullandı. 


"Ancak 'mahalle'de YSK sürecinden memnun olanlar da yok değil tabii" diyen Kiras, şöyle devam etti:
 

"Memnuniyet duyanlar iki kesim. Biri İstanbul seçimlerinde “organize oy hırsızlığı”yapıldığına samimiyetle inananlar. Gerçi YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal kararı AK Parti’nin “organize oy hırsızlığı” iddiasına dayanmıyor, iptal gerekçesi daha çok “usul”le ilgili. Ama söz konusu kesimin zihnindeki algı bu şekilde. Dolayısıyla gayet memnunlar sonuçtan. Hak yerini buldu diye düşünüyorlar. Bu sefer hilesiz hurdasız bir seçim yapıldığında bizim parti kolayca kazanacak diyorlar.

Diğer yandan, 'mahalle'de bir kesim daha var memnun olan. Onlar tabiri caizse “dosyanın içeriğini” pek umursamıyorlar. Meseleyi “bizim mahalle” ile “öbür mahalle” arasında öteden beri devam edegelen kavganın safhalarından biri olarak görüyorlar. “Bizim mahallenin çocuklarıyla öbür mahallenin çocukları arasındaki kavga” diye bakıyorlar konuya. “Her ne olursa olsun mahallemizin çocuğunun yanıdır bizim yerimiz” diyorlar. “Bizim çocuğun” haklı ya da haksız olmasının önemi yok burada… Hatta hak, hukuk, adalet vs. diyen “mahalledaş”larına da tepkililer. Diyorlar ki “Ne çabuk unuttunuz bunların bize yaptıklarını…” Ve ekliyorlar: “367 kararını, kapatma davasını vs. destekleyenlerle aynı safta mı yer alacağız!”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ