"Yeni parti hazırlıkları doğru ama bu isim Gül değil"

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül liderliğinde seçim sonrası için yeni parti kurulacağı iddiası bir süredir siyaset kulislerinin gündeminde.
Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu ise yeni bir siyasi parti kurulması için aylardır çok önemli bir faaliyet olduğunu ancak bunun Gül değil, eski başbakan Ahmet Davutoğlu olduğunu öne sürüyor.


Son olarak Kasım 2015 genel seçiminde yüzde 49,4'lik oy oranı ile AKP tarihindeki en yüksek oya sahip olduktan sonra koltuğundan düşen Davutoğlu, "4 yıllık sürenin daha kısa sürmesi benim tercihim değildir. Zarurettir" sözleri ile veda etmişti.

Davutoğlu’nun başkanlık rejimine karşı çıktığını savunan yazar, üç yıldır Türkiye'yi adım adım gezdiğini ve yeni bir parti için istişarelerde bulunduğunu iddia ediyor. Uğuroğlu’nun iddiasına göre Davutoğlu’nun, Ankara'da da sürekli kullandığı bir karargahı var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu’da yaptığı konuşmadaki, “Onlar yol ve dava arkadaşı olmadılar, yolda bıraktılar. Kimler olabileceğini biliyorsunuz” sözlerinin en önemli hedefinin Davutoğlu olduğunu ileri süren yazar, Davutoğlu'nun hedefinin, 2023'de ya da daha erken bir tarihte Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu iddia ediyor.

Uğuroğlu, Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan "Şu ana kadar önümüze konan bütün adayları, gerek MİT gerek emniyet istihbarat, tepeden tırnağa hepsini inceledik…" bölümüne de dikkat çekerek, “AKP'nin belediye başkan adaylarını MİT tepeden tırnağa inceliyor. ‘Vay anasına sayın seyirciler’ bunu da gördük sonunda. Milli İstihbarat Teşkilatı sanki AKP'nin istihbarat birimi olmuş. Görülüyor ki 31 Mart Yerel Seçimi için MİT ve Emniyet çoktan görevlendirilmiş ve kolları sıvayıp çalışmaya başlamış bile…Uykuda mısın nazlı yârim, uyan, uyan…” yorumunu yapıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ