Ülke savcılarını arıyor: Yer yerinden oynuyor neredesiniz?

Türkiye’nin yıllarca gündeminden düşmeyen 2 önemli gazeteci suikastının yakın tanıkları olayların üzerindeki sis perdesini aralıyor, İçişleri Bakanı canlı yayında iktidar mensupları ve mafya arasındaki rüşvet skandalını anlatıyor.
Türkiye’nin yıllarca gündeminden düşmeyen 2 önemli gazeteci suikastının yakın tanıkları olayların üzerindeki sis perdesini aralıyor, İçişleri Bakanı canlı yayında iktidar mensupları ve mafya arasındaki rüşvet skandalını anlatıyor. Bir tweet yüzünden gazeteci, yazar ve milletvekiline hayatını zindan eden savcılarsa ortalıkta yok. Tüm ülke onurlu bir savcının ne zaman harekete geçeceğini merak ediyor.

Sedat Peker ve Süleyman Soylu düellosunda ortalığa saçılan suçlar sahipsiz kaldı. Peker YouTube’dan Soylu da televizyon ekranlarından itiraflara devam ediyor.
PEKER’İN ANLATTIKLARI

Sedat Peker, kardeşini işaret ederek Kutlu Adalı ve Uğur Mumcu suikastlarının sis perdesini araladı. Kutlu Adalı suikastının yakın tanığı Atilla Peker de, konuyla bilgili bildiklerinin karakolda anlatarak kayda geçirdi. Peker’in anlattığı en önemli suçlardan biri de 5 ton kokain meselesi. Peker, kokainin yakalanmasının ardından, uyuşturucu ticaretinin devamı için değişen güzergahta emeği geçenleri ve siyasi bağlantılarını isim isim verdi. Sedat Peker, Soylu’nun yakın çevresiyle iş insanlarını fetö soruşturmalarıyla korkutarak nasıl paralarına çöktüğünü de paylaştı.

Peker, yasadışı bahis ve uyuşturucu trafiği ile ilgili daha bir çok konuda detay verirken, iddialara cevap vermek için televizyonlara çıkan Soylu ise kendi partisinden bazı isimleri zan altında bırakacak açıklamalarda bulundu. Soylu, AKP’den bir ismin mafyadan 10 bin dolar aylık aldığını açıkladı.

Savcılar tüm bu açıklama ve itirafları görmezden geldi. Henüz bu iddialara açılmış bir soruşturma yok. Soylu, “savcıların ellerini tutan mı var, incelesinler” dese de sosyal medyada ‘savcılar talimatla mı hareket ediyor’ tartışmaları yaşanıyor. AKP’ye yönelik eleştirel paylaşımlar yapanları hayatı zindan eden kudretli savcılar ortalıkta yok.

GÖRMEZDEN Mİ GELECEĞİZ?

Savcılara ilk çağrıyı iktidara yakın isimlerden Abdurrahman Dilipak yaptı. Peker’in son videosu sonrası Dilipak, “Peker’in yeni kasetini de dinledik. Ne olacak şimdi. Bu iddiaları göremezden mi geleceğiz? Ya da ne yapmak gerek. Adalet Bakanlığı bu iddiaları soruşturacak mı? Hangi savcı. Ankara, İstanbudaki savcılar mı. Bu iddiaları soruşturmayan savcılara HSK soruşturma açar mı?” dedi.

YER YERİNDEN OYNUYOR

CHP’li Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Süleyman Soylu’nun partisindeki rüşvet itiraflarına vurgu yaparak, “Değerli cumhuriyet savcıları, günlerdir yer yerinden oynuyor… Neredesiniz? Mafya liderinden aylık 10 bin dolar alan siyasetçi kim?” diye sordu.

ÜLKE SAVCILARINI ARIYOR

CHP’li Eren Erdem de her sosyal medya paylaşımına soruşturma açan savcıların nerede olduğunu sordu. Erdem paylaşımında, “Ivır zıvır soruşturmalarla, attığımız her tweete soruşturma açıp haftanın 5 günü bizi adliyelere çağıran sevgili Savcılar…Evet, her tweetime titizlikle dava açan sizlere sesleniyorum. Tatile mi çıktınız? Ne bekliyorsunuz? Ortalıktaki iddialar, soruşturma açmak için yetersiz mi?” ifadelerini kullandı.

BENİM BİR İLGİM YOK

Daha önce iktidarı eleştiren sosyal medya paylaşımları yüzünden fetö suçlamasıyla 3 yıl 1,5 ay hapis cezası alan Atilla Taş savcıların sessizliğini ti’ye aldı. Taş paylaşımında, “Şimdiden söyleyeyim de savcılar için. Olan biteni evimde çekirdek eşliğinde izliyorum! Benim bu olan bitenlerle hiçbir alakam yoktur!” dedi.
 
 
 
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ