​Türkiye İttifakı'nın perde arkası: MHP-AKP cephesinde neler yaşanıyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kaygılandırdığı düşünülen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "Türkiye İttifakı" çıkışına ilişkin perde arkasında neler yaşandığına dair bazı iddialar ortaya atılıyor.
Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, yerel seçimlerden sonra Erdoğan’ın “kaybettiği oyları yeniden partisine kazandırmak” amacıyla “Cumhur İttifakı’na oy vermeyen seçmene de mesaj vermek istediği” belirtilirken, MHP kanadının ise “2023’e kadar Türkiye’yi Cumhur İtitfakı’nın inşa edeceğini dillendirdiği kaydediliyor.


Haberde aktarılana göre, Erdoğan’ın, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşma yapmasını beklemeden Meclis Genel Kurulu’ndan çıkıp gitmesi de “MHP ile ittifakımız pazara kadar değil mezara kadar” sözlerinin “bir teyidi” olarak nitelendiriliyor.

Bahçeli, partisinin yeni seçilen belediye başkanlarıyla Antalya’da gerçekleştirdiği kampta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” sözleriyle “neyi kast ettiğini bilemediklerini” söylemişti.

Öyle ki 'Cumhur İttifakı'nın ana omurga olduğu mesajını veren Bahçeli'nin çıkışı, iki parti arasında çatlak oluştuğu yorumlarına yol açmıştı.

Ancak gelen kulisler, MHP ve AKP'nin kendi aralarında durum değerlendirmesi yaptığı yolunda... 

Erdoğan'ın, Türkiye İttifakı ile ilgili “Biz şu anda 82 milyonu ayırarak konuşamayız. 82 milyonu biz bir ittifak içerisinde ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ olarak topluyoruz. Kastımız da budur” ifadelerini kullanması da şimdilik ittifaktan vazgeçiş olmadığı mesajı olarak yorumlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ