''TÜİK gizleyedursun, 'milli direniş' için Anadolu’ya göç başlamış''

İşsizlik, hiçbir seçim döneminde olmadığı kadar yüksek seviyeye çıktı. Aralık verileri baz alındığında 4 milyon 300 bini de aşan resmi işsizlik, göçü de beraberinde getiriyor.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, "Her ne kadar siyaset meydanlarında 'Bizi kıskanıyorlar, bize saldırıyorlar vs' cümleler kullanılsa bile durumumuz pek iç açıcı değil" diyor.

Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım'ın yazısından alıntı yapan ekonomist, "TÜİK’in yine bir yerlere gizlediği veriye göre meğerse İstanbul’dan göç edenlerin sayısı net 210 bin 321 kişiye çıkmış" bilgisini aktarıyor.


"2016-2017’de tersine göç vermeye başlayan İstanbul 2018 yılında adeta küçük bir Anadolu şehri kadar yine göç vermiş" diyen Kahveci, "İşin ilginç yanı Ankara’da göç veren iller arasında. 

Ne diyelim: Millet boğaz derdine düşmüş toprağına geri dönüyor. Ama siyaset ülke bekasını söylüyor. Sanırım milli direniş için Anadolu’ya geri dönüş başladı" yorumunu yapıyor.

Öte yandan son bir yılda 15 yaş üstü nüfusun 653 bin kişi artışla 60 milyon 948 bin kişiye ulaştığını belirten Kahveci, bu artan nüfusun sadece 378 bininin iş gücü piyasasına katıldığına dikkat çekiyor ve ekliyor:

"Oysa TÜİK verilerine göre 2017 yılında (yıllık ortalama) 15+ yaş üstü nüfus artışı 1 milyon 174 bin kişi iken, bu nüfusun işgücü piyasasına katılımı 1 milyon 108 bin kişiydi."

Tabloyu "işsizler ordusu" ifadesiyle özetleyen Kahveci, iş gücü piyasasında 651 bin kişinin işini kaybettiğine vurgu yapıyor.

"Aslında gerçek işsizlik oranı daha krizin ilk aşaması olan aralık 2018’de bile 2009 küresel krizinin en sert estiği nisan ayının üzerine çıkmış durumda" diyen yazar, "Oysa daha önümüzde işsizlik sorununun artacağı uzun bir süre var. Hatta yıllar bile var diyebiliriz" görüşünü dile getiriyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ