TRT kamburu büyüyor

Muhalefete göre TRT, iktidarın ‘çiftliği’ haline geldi. Muhalefet, TRT’nin milletten aldığı milyarlarca lirayı, ‘dış yapımlar’ adı altında yandaşlarına aktardığını savunuyor.


Tr724 yazarlarından Gazeteci İlker Doğan'ın analizi şöyle; İktidarın yayın organı haline gelen TRT en son faaliyet raporunu 2016’da yayınladı. Son üç yılın faaliyet raporları yayınlanmıyor. Bandrol ve elektrik faturalarından 2015, 2016, 2017 ve 2018’de toplam 8 milyar liraya yakın gelir elde eden TRT’nin geçtiğimiz yıl milletin cebinden ne kadar çektiği bilinmiyor! Ancak hiç bir şey yapmadan her yıl kasasında yaklaşık 2,5 milyar lira bulan TRT, buna rağmen zarar etmeyi başarıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda yayınladığı Kamu İşletmeleri Raporu’nda yer alan bilgilere göre, TRT’nin 2018 yılındaki zararı 92 milyon lira!

13 televizyon, 16 radyo, 38 dil ve lehçede web yayını ve 4 basılı dergisi ile Türkiye’nin en büyük medya kuruluşu olan TRT’nin gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’nını elektrik hasılat payı ve bandrol ücretleri oluşturuyor. 33 milyon elektrik abonesi, AKP’nin yayın organı haline gelen TRT’ye yılda 100 milyonlarca TL ödüyor… Özerk bir kurum olan TRT, yılda 2,5 milyar civarında parayı hiç bir şey yapmadan bandrol ve elektrik hasılat payı olarak kasasında buluyor. 2017’de 2.1 milyar lira olan bandrol ve elektrik hasılatı geliri 2018’de yaklaşık 2,4 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Kurum, elektrik faturalarından yüzde 2 pay alıyor! Türkiye’deki her konut, elektrik faturaları üzerinden yılda ortalama 30-40 lira TRT’ye ödüyor.


2018 ZARARI: 92 MİLYON LİRA!

Sayıştay, 2015’de hazırladığı raporda, “Kurum giderlerinin, gelirlerine uygun olmayan hızlı artışı kurumun finansman açığının büyümesine yol açmaktadır. Kısa vadede yeterli ve hızlı bir tasarrufa gidilmesi gerektiği ortadadır.” uyarısında bulunmuştu. Zira 2015’de bandrol ve elektrik faturalarından kurumun kasasına tam 1 milyar 700 milyon TL giren TRT, buna rağmen 2015’i 147 milyon TL zararla kapattı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda yayınladığı Kamu İşletmeleri Raporu’nda yer alan bilgilere göre ise, 2018 yılında TRT’nin faaliyet kârı bir önceki yıla göre yüzde 121.2 geriledi ve kurum 92 milyon lira zarar etti.FAALİYET RAPORLARI SIR GİBİ SAKLANIYOR

264 milyon lira ilan ve reklam geliri elde eden kurumun, hizmet alımı için ne kadarlık ödeme yaptığı ise bilinmiyor. TRT’nin son 3 yıldaki zararı ile geçtiğimiz yıl elektrik ve bandrol gelirlerinden ne kadar para aldığını tam olarak bilmiyoruz! Zira en son faaliyet raporu 2016’da yayınlandı. Faaliyet raporu 3 yıldır yayınlanmıyor. Ve faaliyet raporunun neden yayınlanmadığı da açıklanmıyor.

AKP ALEYHİNE TEK BİR HABER BİLE YOK

Muhalefete göre TRT, iktidarın ‘çiftliği’ haline geldi. Muhalefet, TRT’nin milletten aldığı milyarlarca lirayı, ‘dış yapımlar’ adı altında yandaşlarına aktardığını savunuyor. Bu arada bütün eleştirilere rağmen TRT, dış yapımlara ayırdığı bütçeyi her geçen yıl daha da artırıyor. 2014 yılında 608 milyon 785 bin lira ödenmişti dış yapımlar için. Bir yıl sonra rakam yüzde 49 oranında artışla 907,2 milyon liraya çıktı. Son iki yılda ödenen paranın ne kadar olduğu bilinmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ