Takan: Mayıs ayı sonunda milli mutabakat hükümeti kurulabilir

Mayıs sonunda Erdoğan’ın liderlerle tek tek görüşeceği, alacağı üyelerle TBMM’deki temsil oranına göre bir Bakanlar Kurulu oluşturacağı konuşuluyor. Dile getirenler ise AKP’liler.
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, siyasi kulislerin kaynadığını Mayıs ayı sonunda millî mutabakat hükümetinin kurulabileceğini iddia etti. Takan, “Bu çizgide ya sarayda liderler zirvesi yapılacak ya da Cumhurbaşkanı tek tek liderlerle bir araya gelerek bu fikrini açıklayacak” dedi.


Takan, “Uzlaşan partilerin, vereceği üyelerle komisyon kurulacak ve ardından her partinin TBMM’deki temsil oranı kapsamında yeni kabine oluşturulacak. Ayrıca kabine üyelerinin TBMM’den çıkması için değişiklik yapılacak diye oldukça iddialı konuşan AKP kurmaylarına rastlıyorum”

MECLİSTE UYUMLU ÇALIŞMA ESAS OLACAK

Söz konusu iddiayı tekrarlayan saraya yakın bir AKP kurmayının görüşlerini aktaran Takan, “TBMM’den çıkmayan kabine üyeleri son dönemde toplumda, kamuoyunda ve özellikle AKP içinde ciddi sıkıntılar yarattı dedi. Bu çalışmaların Mayıs ayı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanıyormuş. Belki biraz sarkabilirmiş… Bunun yanı sıra partilerin grup başkan vekillerinin daha temkinli olmaları yani TBMM ortamını gerecek adımlardan kaçınmaları da istenecekmiş. TBMM’de uyumlu çalışma esas olacakmış.” ifadelerini kullandı.

SADECE PARTİLER DEĞİL TÜM SİVİL TOPLUM

Takan, “Türkiye İttifakı sadece partileri değil, tüm sivil toplum kuruluşlarını kapsayacakmış. R.Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalarla konu daha da netlik kazanacakmış. Gel de inan demeden geçemiyorum!.. CHP’de Türkiye İttifakı” çağrısının samimi olup olmadığı tartışılıyor. Parti içinde keskin görüş ayrılıkları mevcut. Millî mutabakat hükümeti konusunda görüşler pek olumlu değil. Özellikle Cumhurbaşkanı ve cumhur ittifakı partilerinden yapılan açıklamalar ciddi anlamda sorun olarak karşılanıyor” dedi.

CHP SAMİMİ BULMUYOR

Takan yazısında şunları dile getirdi: “Bir CHP kurmayına sordum, ‘bu noktada samimi bir adım görmüyoruz. Bu rejimden vazgeçilmezse gerçekleşmesi çok zor’ dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen organize linç girişimi CHP’de büyük travma yarattı. İktidar kanadının bunu telafi etmek için ciddi ve samimi adımlar atması gerekiyor.”

YENİ BİR OYALAMA HAMLESİ Mİ?

Takan, “AKP iktidarından yeni bir oyalama, zaman kazanma hamlesi mi?.. Test edilip görülmesi gerek!.. Kuvvetler ayrılığına dönmeden “millî mutabakat hükümeti” nin ne manası olur? R. Erdoğan’ın yeni koltuk değnekleri olmaktan öte geçebilirler mi?.. Kabinenin tekrar milletvekillerinden oluşması düşüncesi… Kaldırılan gensoru müessesi geri getirilmez ise ne anlam ifade edecek?.. Adı “millî mutabakat hükümeti” diye işlevsiz parlamentoyla yola devam etmeyi kabul mü edeceğiz?” ifadelerini kullandı.

AKP 6 MADDE İLE TEST EDİLECEK

Takan yazısını şu cümlelerle sonlandırdı: “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TBMM’nin 23 Nisan özel oturumunda, ‘Türkiye İttifakı’ çağrısına karşı verdiği 6 maddelik mesaj çok önemli. Saraydan atılacak adımlar ve gelecek cevaplar ile neyin ne olduğu/olacağı test edilecek!”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ