Suriye topraklarının yüzde kaçı Türkiye’nin kontrolü altında?

'Türkiye Ras el Ayn’dan (Serekani) İdlib’e Türkiye sınırı boyunca pek çok kent, köy ve kasabayı kontrol altında tutuyor. Buraları Türkiye nasıl idare ediyor?'
– Suriye topraklarının yüzde kaçı Türkiye’nin kontrolü altında? Uluslararası kurallara göre Türkiye işgalci durumunda mı kabul ediliyor yoksa güvenlik gerekçesiyle yasal haklarını kullanarak mı buralarda bulunuyor? Türkiye’nin mevcut durumu ileride başımızı ağrıtır mı?

– Türkiye Ras el Ayn’dan (Serekani) İdlib’e Türkiye sınırı boyunca pek çok kent, köy ve kasabayı kontrol altında tutuyor. Buraları Türkiye nasıl idare ediyor? Yöneticileri halk mı, Türkiye’nin kontrolündeki milis güçler mi, yoksa Ankara mı tayin ediyor? Ayrıca halk elektrik ve suyunu nereden karşılıyor? Ticari hayat nasıl?

– Suriye Lirasının hızla değer kaybetmesi ile Türk Lirası bu bölgelerde tedavüle sokuldu. TL’nin kullanılmaya başlaması Türkiye’ye ne gibi avantajlar sağlayacak. Suriye Lirası üzerinde ne gibi menfi sonuçlar doğuracak?


– Türkiye’nin kontrol altındaki bölgelerde etnik temizlik yaptığına dair iddialar var. Bu bölgelerin nüfusu ne kadar? Ne kadarlık bir kitlenin bölgeden göçe zorlandığı ve ne kadarlık bir kitlenin bu bölgelerde iskan edildği söyleniyor? Bununla ilgili rakamlar var mı?

– Peki IŞİD ve El Kaide’nin tekrar bölgede aktif hale geldiğine dair haberler son günlerde artmaya başladı. Hatta İdlib’de HTŞ ile Hirasüddin arasında ciddi çatışmalar olduğu yönünde bilgiler geliyor. Örgütler neyin pelinde?
Tr724'ten Ali Dinçer ve Cumali Önal, MERCEK’te Kuzey Suriye’yi masaya yatırdı.


Kaynak: Tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ