Suikastle ilgili yalanlar ve gerçekler

El Nusracı suikastçiyle ilgili tüm yalanlar ve tüm gerçekler bu haberimizde...


İddia: Mevlüt Mert Altıntaş'ın Aydın Söke Özel Körfez Dershanesi'ne gitti.

Gerçek: Annesi Hamdiye Altıntaş'ın Söke Emniyet Müdürlüğünde verdiği ilk ifadede oğlunun kapatılan Körfez Dershanesi'ne gittiği iddialarını reddetti. İddia: Altıntaş’ın Söke'de F...'nün Körfez Dershaneleri'ne gittiği ve dershane masraflarının Sökeli firari iş adamı Şahin İlgi tarafından karşılandığı öğrenildi. 

Gerçek: Körfez Dershanesine gitmediği ortaya çıktığı için masrafları karşılama yalanı da otomatik olarak çöktü. 

İddia: Saldırganın dayısı  Hüseyin Furuncu’nun Kuşadası İlköğretim Okulu ve 2014 yılına kadar da Belkent Ortaokulu’nda müdürlük yaptıktan sonra 2014 yılında Özel ATA Okullarında müdür olarak çalışmaya başladığı, okulun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan soruşturmada F.. bağlantısı nedeniyle kapatıldığı iddia edildi. 

Gerçek: Hüseyin Furuncu iki dönem Türk Ocakları Kuşadası Şubesi başkanlığı yapmıştır. Bu nedenle F…ile irtibatlı olması olası değil.  Kolejin Hizmet Hareketi ile bir hiçbir ilgisi yoktur. Hizmet Hareketi'nin Kuşadası'nda hiçbir dönem okulu olmadı. 

İddia: 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Diyarbakır'da bulunan Altıntaş'ın 16 Temmuz günü 2 gün izin alarak Ankara'ya gittiği, darbe girişimi nedeniyle polislerin izinlerinin iptal edildiği dönemde Altıntaş'a 2 gün izin veren dönemin Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer'in ise 15 Temmuz darbe girişiminden sonra F… soruşturması kapsamında tutuklandığı belirtilmektedir. 

Gerçek: Darbe girişimi 15 Temmuz 2016 gecesi saat 22.00 sıralarında öğrenilmiş, izinler ise 16 Temmuz sabahı itibariyle kapatılmıştır. Yani 15 Temmuz 2016 günü mesai saatleri içerisinde izinlerin kapalı olduğu gerçeği yansıtmamaktadır. İzin belgesinin düzenlenme tarihi 15 Temmuz olarak gözükmektedir. Şahsın bahse konu izin belgesiyle izne ayrılıp ayrılmadığı dahi net olmamasına rağmen, velev ki izne ayrılmış olsa bile bu izin belgesi 15 Temmuz günü mesai saati bitiminden itibaren geçerli olduğundan teröristin darbeyi öğrenmeden şehirden ayrılmış olma ihtimali daha yüksektir. 

Bunun yanında Temmuz ayı Ramazan Ayı’nın da bitmesi sebebiyle tüm personelin izne çıkmak istediği ayların başında gelmektedir ve birçok personel o tarihlerde izinde olabilir/izne ayrılmış olabilir. İzindeki personel darbe girişiminin ardından göreve çağrılmıştır. Teröristin 15 Temmuz’da izne ayrılmış olması sebebiyle darbe girişiminden haberdar olduğu iddia edilmektedir. Bu mantıkla o tarihlerde izne ayrılan tüm personelin darbeyibilmesi gerekmektedir. Bahse konu tarihlerde izne ayrıldığı gerekçesiyle F… bağı kurularak işine son verilen emniyet personeli var mıdır? Görüldüğü gibi bu iddianın elle tutulur bir yanı bulunmamaktadır. 


İddia: Rus Büyükelçi'ye suikast düzenleyen katilin de Abdullah Bozkurt'un evinde kaldığı iddia edilmiştir.

Gerçek: Abdullah Bozkurt, e-devlet görüntüsü ile birlikte gerçek adresini yayınladı. 

https://twitter.com/abdbozkurt/status/810988154375147520?lang=tr İddia: Mevlüt Mert Altıntaş'ın F..nün KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturmada adının geçtiği ileri sürülmüştür.

Gerçek: 1994 doğumlu Mert altındaş, kopya soruşturmasına konu olan KPSS'de daha 16 yaşındadır ve bu sınava girmesi mümkün değildir. Sahte ihbarlarla bile birçok kişi meslekten atılmış veya tutuklanmış olmasına rağmen, böyle bir soruşturmada ismi geçen bir kişinin halen görevinin başında olması da ayrıca mümkün değildir.  

İddia: Mevlüt Mert Altıntaş, Büyükelçi Karlov'u öldürdükten sonra sol el ile tekbir getiriyor. Sözde Halep için bu saldırıyı düzenlediğini söyleyen F...'cünün hal ve hareketleri foyasını ortaya çıkardı.

Gerçek: Sol ile tekbir getiren IŞİD, El Nusracı örgüt mensuplarının görüntüleri bulunmaktadır. Özellikle ellerinde silah varken bu şekilde yapmaktadırlar. Saldırgan elinde silah bulunduğu için sol el ile tekbir getirmektedir. 

 https://twitter.com/leonykhan/status/811243659958091776 


İddia:   Altıntaş'ın polis okuluna girişinde referans olarak gösterdiği iki üst düzey emniyet görevlisinin F... soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edildikleri dile getirilmektedir. 

Gerçek: Altıntaş, 2014'te göreve başlamıştır. Yani 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonundan sonra. Bu tarihten sonra AKP tarafından mülakat şartı getirilmiş ve yanlızca AKP İl başkanlıkları, İHH, TÜRGEV ve Ensar vakfından referansı olanlar Emniyet teşkilatına alınmıştır. Emniyet'ten referans getiren hiçkimse alınmamıştır.  

İddia: Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Mevlüt Mert Altıntaş'ın evinde yapılan aramada Fethullah Gülen ve El Kaide'ye ilişkin kitaplar bulundu.

Gerçek: Zaten ilk baştan beri polisin, teröristin evine HE kitabı bırakmış olabileceği belirtilmişti. El Nusra kafasındaki bir adamın Gülen’in kitaplarını okuması mümkün değil.  Ayrıca, daha önce, PKK’lıların ve IŞİD’çilerin evlerine de F... kitapları konulmuştu. 

İddia: Terörist Mevlüt Mert Altıntaş’ın 4 Ekim 2016 tarihinde açığa alınıp 16 Kasım’da göreve döndüğü iddia edilmektedir. 

Gerçek: 16 Kasım’da göreve dönenlerin ardından Sabah Gazetesi’nde yer alan bir haberde “F… bağlantısı şüphesiyle meslekten uzaklaştırılanların itirazlarının ise 4 komisyon tarafından incelendiği, ihraç kriterlerinin daraltıldığı ve bu kapsamda 8 bin kişinin göreve iade edildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''At iti it izine karışmasın'' uyarısından sonra F...'yle mücadelede mağduriyetlerin yaşanmaması için soruşturmalar titiz bir şekilde ele alınıyor. Terör örgütü F... ile irtibatlı olduğu iddiasıyla kamu kurumlarından uzaklaştırılan 8 bin kişi göreve iade edilirken, asılsız ihbar yapanlar için de ceza uygulanmasına karar verildi. 

Gelen itiraz dilekçeleri, delil kabul edilen belgeler, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet İstihbarat'taki kayıtlar da göz önüne alınarak dikkatle inceleniyor. Eğer herhangi bir hata söz konusu ise hemen düzeltme yoluna gidiliyor.” ifadelerine yer verilmiştir. 

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/11/19/ihrac-kriterlerine-yeni-duzenleme 

Bu haberden de anlaşıldığı üzere terörist açığa alındıysa bile hakkında tekrar MİT ve Emniyet İstihbarat kayıtları dikkatle incelenmiş ve bunun üzerine şahıs görevine iade edilmiştir.

Dolayısıyla şahsın Hizmet Hareketi ile ilişkisinin bulunduğu iddiası tamamen çürütülmüş olmaktadır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ