Suikastçinin örgütünden Türkiye'ye teşekkür

Kanlı örgütten "Dostumuz Türkiye" ibareli teşekkür.
Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın hocası Nurettin Yıldız’ın sıkı ilişkide olduğu Ahraruş Şam Örgütü’nden “Türkiye’ye teşekkür” geldi.

Büyükelçinin katili Altıntaş’ın, Selefi görüşleriyle bilinen Nurettin Yıldız’ın sohbetlerine gittiği ortaya çıkmıştı. Nurettin Yıldız Ahraruş Şam örgütüyle ilişkili bir isim. Öyle ki şu an radikal cihadistlerin kalesi olan İdlib’e gidip Ahraruş Şam’ın komutanlarını ziyaret edecek kadar.

Yıldız kendi elinden çıkan mektupta, İdlib’in Binniş köyüne gittiğini ve burada Ahraruş Şam lideri Hasan Abbud (Ebu Abdullah el Hamavi) ve diğer Ahraruş Şam liderleriyle görüştüğünü anlatıyordu. Yıldız’ın aktardığına göre görüştükleri konu ise ise cihat ve mücahitler imiş. Yıldız bu detayları, Hasan Abdul’un öldürülmesinin ardından yayınladığı taziye mektubunda vermişti.


KANLI ÖRGÜTTEN “DOSTUMUZ TÜRKİYE” TEŞEKKÜRÜ
Suikastçi Altıntaş’ın hocası Nurettin Yıldız’ın, karargahlarına gidecek kadar sıkı ilişkide olduğunu bizzat açıkladığı Ahraruş Şam, Suriye’de El Kaide ile bağlantılı bir yapılanma. Ahraruş Şam, bugün yaptığı açıklamada Halep’in boşaltılması sırasında yaptığı katkılardan dolayı Türkiye’ye Telegram üzerinden teşekkür etti. Üstelik “dostumuz Türkiye” ibaresiyle:

“Halep'in tahliyesinde gayret sarf eden dostumuz Türkiye'ye teşekkür ederiz. Zira insanlara teşekkür etmeyen Allah'a teşekkür etmeyi bilmez” 

Bu teşekkürün Büyükelçi suikastinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

BİN LADİN'İN KURYESİNİN ÖRGÜTÜ
Ahraruş Şam, Suriye’deki en kanlı örgütlerden biri. Ahrar Şam 21 Aralık 2012 tarihinde 11 tugayın birleşmesi ile Bin Ladin’in özel kuryesi Ebu Halit es-Suri tarafından kuruldu. Örgütün en bilinen katliamı ise 2013 Ağustos ayında gerçekleştirdikleri Lazkiye katliamı. Cihatçı örgüt kenti basarak yüzlerce sivili katletti. Muhaliflere yakın İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yayımladığı rapora göre olayda, örgüt Lazkiye’de 190 sivili öldürdü. Öldürülenlerden 67’si infaz edildi. Eylül 2013’te Adana’da ele geçirilen kimyasal silah yapımında kullanılan maddeler de Ahrar Şam ve El Nusra’ya gidiyordu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ