​Selvi'den 'Pelikancılar' yorumu: 'İlginç bir dönem, Erdoğan sinyali verdi'

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP içinden kulislerine devam ediyor.
Bir önceki yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eylülde meydanlara ineceğini ve yeni parti hazırlığı içindeki Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'yu hedef alacağını yazan Selvi, bu kez "Pelikancılar" olarak bilinen gruba yönelik Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ndeki ziyareti yorumladı.

Selvi, "Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi" diyor.

Selvi, "Cumhurbaşkanı bu süreçte sadece görünür muhalefetle mücadele etmeyecek. Bir de görünmez muhalefetle uğraşmak zorunda kalacak" ifadesini kullanıyor ve ekliyor:


"AK Parti içinden çıkarak yeni parti kuracaklardan söz ediyorum. Abdullah Gül, Ali Babacanve Ahmet Davutoğlu’nu kast ediyorum. Peki Erdoğan onlara karşı nasıl bir strateji izleyecek? AK Parti’nin siyasal tarihi açısından önemli bir nokta. Elbette ki bunu Erdoğan bayramdan sonra sahalara çıkıp Konya ve Kayseri mitinglerini yaptığında daha net göreceğiz. Ancak siyaset biraz da semboller üzerinden yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan dikkat çekici bir ziyaret yaptı.

Süheyb Öğüt ve gazeteci Hilal Kaplan’ın başında bulunduğu Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’ni ziyaret etti. Bosphorus Global, Ahmet Davutoğlu’nun başkanlıktan istifa ettirilme sürecindeki 'pelikan bildirisi' ile gündeme gelmişti. Tam da Abdullah Gül-Ali Babacan partilerinin kurulacağı bir dönemde, tam da Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma çalışmalarını yoğunlaştırdığı bir sırada bu ziyaret önemli bir mesajdı. Erdoğan, bu ziyaretiyle yeni parti kuracaklara mesaj verdi. Daha doğrusu yeni parti kuracak olanlarla hangi yöntemlerle mücadele edeceğinin sinyalini verdi. İlginç bir dönem."

Erdoğan'ın "Pelikancılar" grubunun merkezindeki görüşmeye ilişkin Bosphorus Global'in hesabından yapılan paylaşımda, 'Pelikan'a ait bazı Twitter hesapları da işaretlenmişti.

Öte yandan Selvi, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun, tercihleriyle süreci etkileme şansına sahip olacaklarını belirtirken, "Ekrem İmamoğlu isminin altını özellikle çiziyorum. Artık Ekrem İmamoğlu’suz siyaset denklemi kurulamaz" görüşünü dile getiriyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ