​Selvi: Gül, Babacan ve Davutoğlu'da yeni gelişmeler var, peki ya erken seçim?

AKP içinden kulisleri ile dikkat çeken Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, yeni parti çalışmalarına ilişkin son duyumlarını yazdı.Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkileriyle ilgili olarak "Yeni parti kurmak için gün sayan Abdullah Gül ve Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu için bunlar bir sürpriz olmamalı. Ama eylül ayıyla birlikte yeni bir durum değerlendirmesi yapacakları söyleniyor" diyor.


Bayramdan sonra siyasetin vites yükselteceğini söyleyen Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sahalara ineceğini ve teşekkür gezileri kapsamında aralarında Ahmet Davutoğlu’nun memleketi olan Konya, Abdullah Gül’ün memleketi olan Kayseri’nin de olduğu illere gideceğini kaydediyor.

Erdoğan’ın gezileriyle ilgili planlamanın, ağustos ayının son günleri ya da eylülün başı olarak düşünüldüğünü aktaran Selvi, "Erdoğan’ın il başkanları toplantısında Kayseri ve Konya büyükşehir belediye başkanları ile il başkanlarıyla özel olarak görüştüğü ve miting için hazırlık yapmalarını istediği söyleniyor" ifadesini kullanıyor.

Erdoğan’ın, Davutoğlu’nu Konya’da, Gül’ü Kayseri’de hedef alacağının söylendiğini belirten Selvi, "Ümmeti bölecekler, davaya ihanet ettiler" söylemiyle yükleneceğini anlatıyor.

Selvi, "Bu dava onları cumhurbaşkanı ve başbakan yaptı. Daha ne istiyorsunuz? diye kürsüden seslenecek" notunu paylaşıyor.

Öte yandan Erdoğan'ın, AKP’de kongre sürecini başlattığını da söyleyen AKP'li yazar, "Erken seçim olur mu?" sorusuna da cevap veriyor.

Özellikle Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde en çok merak edilen nokta burasıydı...

"Neden olmasın?" diyen Selvi, şöyle devam ediyor:

"Türkiye, 3 Kasım 2002 ve 24 Haziran seçimlerine Bahçeli’nin erken seçim çağrısı üzerine gitti. Erdoğan, 24 Haziran’da erken seçime sıcak bakmıyordu. Hatta 1 ay önceki AK Parti MYK’da erken seçim konusu gündeme gelince ’Benim daha bir buçuk ayım var. Bana düşmanlığınız mı var?’ diye tepki göstermişti. Bahçeli, 17 Nisan günü MHP grup kürsüsünden 26 Ağustos’ta erken seçim yapılması çağrısında bulunduğu sırada Erdoğan, AK Parti grubuna gelmek üzere yoldaydı. Bir anlamda Bahçeli’nin açıklamasını yoldayken televizyonların canlı yayınından öğrendi. Erdoğan, aynı gün önce AK Parti MYK’yı, sonra Bakanlar Kurulu’nu topladı. Bakanlar Kurulu’nda ’MHP ile ittifak yaptığımıza göre erken seçim kararını birlikte alıp beraber açıklamamız lazımdı. Doğru olmadı (Bahçeli’nin grupta açıklaması). Ama arkadaşlarla da konuştuk, daha fazla uzatmamak lazım. Bundan sonra seçim yapmamak zarar verir. Erken seçime gideceğiz. 26 Ağustos uzun bir tarih. Kurban Bayramı tatili var. İki tarih var. Biri 24 Haziran, diğeri 13 Eylül. Benim gönlüm 24 Haziran’dan yana’ demişti. Türkiye böylece 24 Haziran’da seçimlere gitmişti. Erdoğan’ın Bahçeli’yi evinde ziyaret etmesi, basına servis edildiğinin aksine yarım saat değil başbaşa 1 saat 5 dakika süren görüşmeleri erken seçim senaryolarını gündeme getirdi. Ama hem AK Parti hem MHP kaynakları tarafından ’erken seçim’ ihtimali kesin bir dille yalanlandı. Seçim yorgunu olan ülkemizin önünde 2023’e kadar altın kıymetinde bir 4 yıl var. Bunun seçimle değil, ülkenin kalkınması için değerlendirilmesi lazım. Buna inanıyorum ama seçimlerin 2023’e kalacağını da düşünmüyorum. 23 Haziran İstanbul seçimleri siyasette fay hatlarını harekete geçirdi. Yerel seçim öncesinde başka bir siyasi denklem vardı, seçimden sonra başka bir denklem oluştu."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ