Sabahattin Önkibar'dan '23 Haziran'dan sonra olacaklar' senaryosu

Siyaset kulisleri yazıları ile bilinen Oda TV yazarı Sabahattin Önkibar, "23 Haziran'dan sonra olacaklar" senaryosu yazdı.İstanbul’da iktidarın alacağı ikinci bir mağlubiyetin erken seçimi Türkiye’nin gündemine sokacağını savunan yazar, "Türkiye bir türlü normalleşemeyecek" görüşünü dile getiriyor.


Bu senaryoda AKP'de büyük kopmalar yaşanacağı öngörüsünde bulunan Önkibar, "Tayyip Erdoğan karizması yara alacak ve Erdoğan isminin bürokrasideki etkisi kırılacak" diyor.

Ekonomide ise işlerin daha da kötüye gideceğini ileri süren Önkibar, "Mevcut çöküş tablosu resesyondan, konsolidasyon veya moratoryuma doğru yelken açınca iktidar mecburen IMF’nin kapısını çalacak ve bu şekilde siyaseten kendini bir kere daha inkar edecek" yorumunu yapıyor.

"İktidar, IMF ile anlaşabilmek yani ekonomik destek karşılığında Washington’a S-400 ve Suriye konularında taviz vermeye mecbur kalacak" diyen yazar, "IMF’nin dayatacağı kemer sıkma programı ise zaten işsizlikle sefaletin göbeğinde olan Türk toplumunu cinnet noktasına taşıyacak ve ülke sosyal bağlamda sarsılmaya başlayacak" ifadesini kullanıyor.

Önkibar'a göre iktidar, yeni süreçle beraber Suriye politikasında "ABD gemisine binildiğini saklamayıp alenileştirecek. Bunun sonucu olarak ikinci bir açılım dönemine kapı aralanacak."

"O günlerde MHP ile Bahçeli iktidar tarafından çöp tenekesine atılacak" iddiasını öne süren Sabahattin Önkibar, şöyle devam ediyor:

"Bütün bu gelişmeler ve İdlip’deki siyasal İslamcılar konusu Ankara-Moskova ilişkilerini yeniden soğutmaya başlayacak. Rusya, Türkiye’de üstlendiği nükleer santral anlaşmasını askıya alacak. Ankara, Doğu Akdeniz’de doğal gaz ve petrol aramayı sonlandıracak. Türkiye, Kıbrıs’ta güya çözüme katkı adına Türk Ordusunun geri çekilmesi müzakerelerine katılacak."
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ