Sabahattin Önkibar: Erdoğan, tükenişinin son altı ayına girecek

Ankara’dan kulisler dile getiren Sabahattin Önkibar, seçim sonrası için olası senaryolardan bahsediyor.
YouTube kanalındaki son analizinde “Çamur sağanağı bundan sonra daha da şiddetlenecek. Ama son üç günde ne kadar etkili olur bilmiyorum” diyen Önkibar, “Tayyip Erdoğan, eğer İstanbul’u kaybederse son iktidarında geri sayıma girecek ve son altı ayına yürümeye başlayacaktır. Çünkü kısa sürede Meclis’teki çoğunluğunu kaybedecektir. En az 30-40 milletvekili grubunun istifası bekleniyor” iddiasını öne sürüyor.


Ekonomik tablonun daha da ağırlaşacağından bahseden Önkibar, para bulunamayacağını ve Türkiye’de artık İmamoğlu gibi bir seçenek çıktığını düşünüyor.

Erdoğan’ın erken seçime mecbur kalacağını öne süren yazar, “Aksi halde dolar 10 liraya kadar yol alacak ve Türkiye moratoryuma kadar gidecek” görüşünü savunuyor.

“Erdoğan ya herro ya merro noktasına sürüklenecek ve erken seçime mecbur kalacak” diyen Önkibar, “Erdoğan 23 Haziran’da kaybettiği an artık tükenişinin son altı ayındadır” yorumunu yapıyor.

Önkibar bu iddiaları dile getirirken Ankara'dan gelen diğer kulislerde erken seçim için daha ihtiyatlı yorumlar ağırlıkta. 

Siyasi kulislerden izlenimlere göre, iktidar partisi AKP ve muhalefet partilerinin, seçim sonucu ne olursa olsun, erken bir genel seçimin gündeme gelmemesi konusunda hemfikir göründüğü kaydediliyor 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ