Rejim doymuyor!

AKP rejimiyle ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarının biri yalanlanmadan, bir diğeri patlak veriyor. Her gün bir başka AKP’li bakan, belediye başkanı ya da bürokrat, yolsuzluk, rüşvet ve devleti dolandırmakla suçlanıyor.

Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre AKP rejimiyle ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarının biri yalanlanmadan, bir diğeri patlak veriyor. Her gün bir başka AKP’li bakan, belediye başkanı ya da bürokrat, yolsuzluk, rüşvet ve devleti dolandırmakla suçlanıyor. Söz konusu yolsuzluk ve rüşvet iddiaları konusunda iktidar temsilcileri sessiz. Savcılar da ‘üç maymunu’ oynuyor. Ancak bir gerçek var ki; rejimin temsilcileri doymak nedir bilmiyor. 85 milyonluk Türkiye, 19 yıldır iktidarda olan AKP’yi doyuramıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun 15 TL’lik medikal ürünü SGK’ya bin TL’ye sattığı ortaya çıktı. Vurgunun miktarı konusunda net bir rakam yok ancak bu şekilde yüzlerce işlem yapıldığı belirtiliyor. Mehmet Soylu, yönetim kurulu üyeliği yaptığı RD Global/Invamed firmasının hastanelere milyonlarca TL’lik malzeme sattığının ortaya çıkması üzerine geçtiğimiz ay şirketten istifa etmişti.


HİÇBİR İŞLEM YAPILMIYOR

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Soylu ile ilgili iddiaları SGK kayıtlarıyla belgelendirerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından cevaplanması talebiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Emir, Emir, “SGK kayıtlarına göre firma SGK’ya 15 TL’lik ürün veriyor, karşılığında bin TL alıyor. Bu eşleştirme 3 Nisan’dan bu yana bu şekilde. Firmanın bugüne kadar bu şekilde çok sayıda şüpheli işlere imza attığı iddia ediliyor.” diyor.

Söz konusu firmayla ilgili başka iddialarda var. Firma hakkında yüzlerce şikayet kayda girmiş ancak bugüne kadar hiçbir işlem yapılmamış.

DAR GELİRLİLER İÇİN YAPILDI, AKP’LİLER ALDI

Önceki gün de AKP döneminde İBB tarafından dar gelirliler için inşa edilen KİPTAŞ Çatalca Sosyal Konutları’nın, AKP’li üst düzey şirket yöneticileri ve partililerin aldığı iddia edilmişti.

Oda TV konuyla ilgili belge de yayınladı. Buna göre sosyal konut alanlar arasında, Türk Hava Yolları Basın Müşaviri ve 41 ayrı şirketin yönetim kurulunda bulunan Yahya Üstün, AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan, Okçular Vakfı Eski Genel Müdürü, Hezarfen Şirketi Sahibi Hüseyin Avni Önder gibi isimlerin de yer alıyor.

Süreç, 2015 yılı Eylül ayı içerisinde 2 bin 138 adet konut doğrudan hak satışı şeklinde satışa sunulmasıyla başlamış. İddiaya göre önceden AKP İstanbul İl Başkanlığında hazırlanan listelerle satışlar gerçekleştiriliyor. Söz konusu haber yalanlanmadı.

RUHSAR PEKCAN, DEVLETİ DOLANDIRIYOR

Geçtiğimiz aylarda AKP’li Ruhsar Pekcan’ın Ticaret Bakanı olduğu dönemde kendisi ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı belgelendi. Normal fiyatın 2,5 katına! Bakanlık da bunu doğruladı. Pekcan’a göre söz konusu dezenfektanlar ‘mevzuata uygun olarak’ ve piyasa fiyatlarından daha aşağı bir ücrete alınmış. Söz konusu ‘alışveriş’in etik olup olmadığı iktidar temsilcilerinin umurunda bile değil.

SÜLEYMAN SOYLU’DAN UYUŞTURUCU VURGUNU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisiyle ilgili korkunç iddialar var. Birlikte iş yaptığı uyuşturucu baronlarından milyonlarca dolar rüşvet aldığı ileri sürülüyor. Bununla ilgili de tatmin edici bir açıklama yok. Süleyman Soylu’nun ayrıca ‘F...’ soruşturmalarını tehdit unsuru olarak kullanıp, üst düzey bürokratlara ‘kumpas’ kurarak rüşvet aldığı ileri sürülüyor. Ayrıca Soylu’nun çeşitli inşaat firmalarıyla ortak çalışarak milyarlarca liralık ‘imar’ vurgunu yaptığı da iddialar arasında. Soylu, bu iddialarla ilgili bugüne kadar tatmin edici tek bir açıklama yapamadı.

METİN KÜLÜNK’E PARA DOLU ÇANTALAR

Suç örgütü lideri Sedat Peker, seçim dönemlerinde AKP’li Metin Külünk’ün otomobiline çantalarla para koyduğunu anlattı. Söz konusu ifşaatın üzerinden neredeyse 1 ay geçti. Bugüne kadar bu konuyla ilgili AKP cenahından tek satır açıklama gelmedi. Metin Külünk bile skandalı yalanlayamadı.

AKP’Lİ BÜROKRATLARA 2-3 MAAŞ

İnsanların 2 bin 825 TL’lik asgari ücretle ay sonunu getirmeye çalıştığı Türkiye’de binlerce AKP’li, 2’den fazla dolgun maaş alıyor. Söz konusu gerçek bizzat 2-3 maaş alan bürokratlar tarafından doğrulandı. 55-60 bin TL maaş alan AKP’li bürokratlar yaptıklarının ‘etik’ olduğunu savunuyor. Çift ve üç maaşlı AKP’li bürokratların aylık kazancı 40 bin lira ile 70 bin lira arasında değişiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ