Murat Yetkin: Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun

Siyaset gündeminde son günlerde sistem değişikliği tartışması devam ediyor.
AKP’li Faruk Çelik’in ortaya attığı “Cumhurbaşkanlığı seçimi için yeterli oyu yüzde 40’a indirelim” önerisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Meclis’e getirilir” çıkışı ile pekişti.


Gazeteci Murat Yetkin, yerel seçim sonuçlarının etkisinin devam ettiği Ankara gündemini değerlendirirlen, AKP'nin "Yüzde 50+1’i yüzde 40’a indirelim” önerisinin muhalefetten yanıt gelmeyince son bulmasının en çok MHP'yi sevindirdiğini yazdı. 

Yetkin, “Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun” başlıklı yazısında, "Erdoğan da, AK Parti de yüzde 50+1 sistemiyle MHP gizli koalisyon ortaklığı yoluyla bağımlı kalacaklarını geç fark etti" görüşünü dile getiriyor.

Bir tarafta AK Parti-MHP diğer tarafta CHP-İYİ Parti cephesindeki gelişmeleri değerlendiren Yetkin, “Bu ortamda muhtemel bir dizi küçük sarsıntının Ankara’da ciddi bir siyasi depremi tetiklemesi de, biriken enerji fazlasını alıp büyük bir depremi önlemesi de mümkün” ifadesini kullanıyor ve şöyle devam ediyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Partili Faruk Çelik’in ‘Yüzde 50+1’i yüzde 40’a indirelim’ önerisine ‘muhalefet önerirse’ Meclis’te tartışmaya hazır olduğunu söylemesi, aslında kendi başına bir siyasi sarsıntı sayılır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine (CHS) geçişin ilk yılı üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yürüttüğü değerlendirme sonuçları daha kamuoyuna açıklanmadan bu önerinin yapılması, muhtemelen muhalefetin nabzını yoklamak içindi. Ancak muhalefet o topa girmeyince konu AK Parti bünyesinde bir tartışmaya dönüştü ve bir gün içinde söndü. İlginç olan, sistemin sürdürülebilirliğine dair tartışmanın, daha ilk yılında AK Parti bünyesinden başlamış olmasıydı.

Eğer ağır sağlık sorunlarıyla uğraşıyor olmasa, yüzde 40 tartışmasının kısa sürede son bulmasına derin bir oh çeken kuşkusuz Bahçeli olurdu. Çünkü bu sistem, Erdoğan’ın koltuğunu sağlama alma karşılığında, en çok seçim kazanmadan gizli koalisyon ortağı gibi hükümet gücü kullanan Bahçeli ve MHP’nin işine geliyor. (Bülent Ecevit’in 2002’de başbakan olarak yaşadığı (ve Bahçeli’nin erken seçim isteyerek AK Partinin iktidara gelmesiyle sonuçlanan) sorunlardan sonra şimdi Bahçeli’nin rahatsızlığı tartışma konusu yapılıyor; Türk siyasetinde liderlerin sağlığı üzerinden yapılan hesaplar ne yazık ki bitmiyor.) Öte yandan Erdoğan da, AK Parti de yüzde 50+1 sistemiyle MHP (ya da yerini alacak bir başka partiye) gizli koalisyon ortaklığı yoluyla bağımlı kalacaklarını geç fark etti.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ