Murat Muratoğlu: 'Sayıştay araştırdı, İşsizlik Fonu'ndan 552 milyon lira kayıp'

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, İşsizlik Fonu'nun 11 milyar lirasının üç kamu bankasına sermaye fonu olarak aktarıldığını fakat yasaya göre fon gelirlerinin işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamayacağını yazdı.


 Öte yandan, İşsizlik Fonu'nun son 5 yıldır zarar ettirildiğini savunan Muratoğlu, Sayıştay'ın İşsizlik Fonu'ndan 552 milyon liranın kayıp olduğunu bildirdiğine işaret etti. Yazar, "Yoksa orada da mı gençler kendi inisiyatifleriyle aralarında anlaştı? Bir yerlerde kefen paranız varsa kontrol edin, bakalım hâlâ orada mı?" dedi. 

Murat Muratoğlu'nun "İşsize niyet bankaya kısmet!" başlığıylşa ( 06 Ekim 2018) başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle: 


"İnanın bu durum herhangi bir gelişmiş ülkede olsa ne hükümet ayakta kalırdı ne de ilgili kurumlar! İyi de gelişmiş ülke onlar. Burası Türkiye! Hiçbir şey olmayacak haliyle!
İşsizlik Fonu'nun 11 milyar lirası üç kamu bankasına sermaye fonu olarak aktarıldı. Buna kim karar verdi? İşsizlik Fonu kamuya ait değil ki! Kuruluş kanununda da yok böyle bir yetki.

Yasaya göre “Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmü var. Yasayı kim takar? İşsizler için kurulan fonu yağmalamaya devam ediyorlar.
Üç kamu bankası 9 aylık bilançoları açıklanmadan önce 5-7 yıllık vadelerle usulsüz olarak işsizin alacağı paraya kondu! Kamu bankaları, yandaşları ve inşaatçılarık urtarmak için düşük faizli kredi verirken işsize mi sordu?

Esas soru; “Neden bu üç kamu bankasının 11 milyar liralık sermaye benzeri fonlamaya ihtiyacı oldu?” İnsanın aklına ister istemez kötü şeyler geliyor.
Lakin bu işten Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın haberi yokmuş! Oysa parayı kim yönetiyor? Hazine! Hazine kime bağlı? Berat Bey'e… Bak sen şu işe!

Saray sözcüsünden de açıklama geldi; “Özal döneminden beri bu tür uygulamalar yapılmıştır.” 30 yıl önceki Özal mı? O zamanlar işsizlik fonu mu vardı? Fonun kuruluşu 2000 yılı…

Nasıl başardılarsa İşsizlik Fonu son 5 yıldır enflasyonun altında getiri ile zarar ettirildi. Sizce sebebi kötü yönetim mi? Yoksa bilerek mi zarar ettirildi?

Sahi İşsizlik Fonu bugüne kadar işsizlere ne kadar verdi? Toplamda 17 milyar lira! Bugün 125 milyar lirayı Hazine tahviline yatırsan bırak 16 yılı, sadece bir yılda 30 milyar lira kazanırsın. Anaparaya dokunmadan faizi ile bile yıllarca ödeme yaparsın. Fazlasını fona gelir yazarsın.

Sayıştay araştırdı, İşsizlik Fonu'ndan 552 milyon liranın kayıp olduğunu bildirdi. Belli ki birileri indiragandi… Hayret valla; ne olduğu, nerede olduğu, kimin aldığı bir türlü bulunamadı!
Yoksa orada da mı gençler kendi inisiyatifleriyle aralarında anlaştı? Bir yerlerde kefen paranız varsa kontrol edin, bakalım hâlâ orada mı?" 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ