Murat Karayalçın'a göre yerel seçimler de kaybedilirse durum vahim olur

Seçimlerde Erdoğan'ın kazanmasından sonra CHP'de kazanlar kaynamaya başladı. CHP daha önce yöneticilik yapmış Murat Karayalçın, seçim sonrasında CHP'de yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP'de 24 Haziran seçimleri sonrası Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun koltuğunu İnce'ye bırakması yönündeki talepleri tartışmalara neden olunca devreye eski genel başkanlar girdi. İnce ve Kılıçdaroğlu ile görüşen Karayalçın, "Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yerel seçimlere daha umutlu bakıyorduk. Yerel seçimleri de kaybedersek durum vahim olur" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde 24 Haziran seçimleri sonucunun yarattığı 'liderlik' tartışmasında partinin eski genel başkanları devreye girdi. Altan Öymen ile Murat Karayalçın dün  önce Muharrem İnce ile görüştü. Ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden heyet, eski Genel Başkan Hikmet Çetin'in de katılımıyla Deniz Baykal'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezine gitti.Temasların ardından Gazete DuvaR'dan Özlem Akarsu Çelik'e konuşan Murat Karayalçın, Muharrem İnce ile görüşmesinden edindiği izlenimi şu sözlerle aktardı: "Benim gördüğüm bir kurultay zorlaması içinde olmayacak Muharrem Bey ama bir gelişme olursa Kemal Bey çekilirse tabii bunu da memnuniyetle karşılayacak, bunu da görüyorum. Bence de doğru olan bu."

'İNCE'NİN MORALİ YÜKSEK…. BAZI KIRGINLIKLARI VAR'


Muharrem İnce'nin moralinin yüksek olduğunu ifade eden Karayalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:"Muharrem Bey'in morali yüksek. Ciddi bir çalışma sürecinin içinde. Bunu sürdürecek. Bu sürede eksik olarak nitelenebilecek şeylerin giderileceği bir performans sergilemesi gerektiğinin bilincinde. İzliyor. Sonuçlardan memnun. Bazı kırgınlıkları var. Onları da gidermek gerekiyor. Yani bu dönemde parti içinde yeni bir tartışmanın, böyle genel merkezin önünde kapışmanın, partinin bütünlüğünü zora sokacak tavırların uygun olmayacağını düşünüyorum."

Önümüzde 9 ay sonra en az bunun kadar önemli yerel seçim var. Orada bir olumsuzluk yaşanması olasılığı var. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yerel seçimlere daha umutlu bakıyorduk. 16 Nisan Referandumu sonuçlarında Ankara'da İstanbul'da hayır oylarının çoğunlukta olduğunu göz önünde tutarak daha bir olumlu bakıyorduk ama bu oylar geriledi. Dolayısıyla rahat olmayan bir döneme giriyoruz.

Yerel seçimleri de kaybedersek durum vahim olur. Çözülme olur kaygısını taşıyorum. Onun için de CHP, bütün isimleriyle bütün kadrolarıyla, Kılıçdaroğlusuyla, İncesiyle, Baykalıyla, Ahmetiyle, Mehmetiyle bu seçimlere iyi hazırlanmalı. Yani parti önünde eylem, istifaya zorlayacağız, açlık grevi falan bunlar olmamalı. Partiyi kurultaya delegeler götürürse götürür ama bir kurultay zorlaması içinde olmak yerine yaşadığımız süreçle ilgili birkaç şey yapılmalı.Muharrem Bey'den de Kemal Bey'den de olumlu izlenimler aldım. Bizim ziyaretimizin de partililer tarafından olumlu karşılandığını gördüm."

CHP'de milletvekili aday listelerinin parti içinde ciddi sorunlara yol açtığını söyleyen Karayalçın, önümüzdeki yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının belirlenmesi aşamasında ön seçimin de parti yönetimi tarafından adaylığa karar verilmesinin de problemli yanları olduğunu belirterek yeni 'bir yöntem bulmalıyız' dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ