'Meral Akşener'e Adil Öksüz tuzağı'

İYİ Parti, 24 Haziran'daki genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi çok sayıda siyasi engeli aşarak seçimlere katılma şartlarını yerine getirdi.
CHP, SP ve DP ile 'Millet ittifakı'nın içinde yer alan İYİ Parti'nin lideri Meral Akşener, partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak 100 bin imzaya ulaşan ilk isim oldu. 

Ancak, MHP'den ayrılan ve yeni bir siyasi oluşuma giden Meral Akşener'e, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin öfkesi dinmiyor.

Akşener'e imza veren 100 bin kişinin 'F... ve PKK' bağının incelenmesi için İçişleri Bakanlığı'na çağrıda bulunan Bahçeli, açıklamalarında Gülen grubu ile Akşener arasında bir bağ olduğu suçlamasını yöneltiyor. Son olarak, “Mazisi yedi ayı bulmamış icazetli bir parti ihtiyacı yok iken 100 bin imza toplamanın peşine niye düşer? Bu akıl nereden verilmiştir? Pensilvanya'nın bir tembih ve teşviki söz konusu mudur?" diyen Bahçeli'nin bu açıklamalarının ardından Akşener'e siyasi bir komplo kurulacağı iddia ediliyor.


Sözcü Gazetesi köşe yazarı Can Ataklı, Bahçeli'nin Akşener'e yönelik 'öfkeli' tavrını anlamakta zorlandığını belirtiyor ve ekliyor:

"Bahçeli Meral Akşener'e açık çağrıda bulunarak “buyursun, topladığı imzaların alayını birden kargoyla bize göndersin” diye yazdı. Bahçeli'nin bu öfkeli tavrını anlamıyorum. Ayrıca milyonlarca insan heyecan içinde muhalefet adaylarının etrafında toplanırken ortaya bir “F... öcüsü” çıkararak siyaset yapmayı da açıkçası kabul edemiyorum."

Bu satırların ardından Ataklı, Saray'a yakın bir kaynağının aktardığı ve Akşener'i hedef alacak bir komplo teorisinden bahsediyor.

Ataklı, kaynağın kendisini arayarak Akşener'i hedef alacak çok daha kötü bir tuzaktan bahsettiğini aktarıyor ve ekliyor:

"Ben 'kabul edemiyorum' diyorum ama saraya yakın bir kaynağım Bahçeli'nin öfkeli çıkışlarından sonra aradı ve 'Sakın şaşırma, seçime az kala çok büyük bir şey olabilir' dedi. Ben de 'Aynı endişeyi taşıyorum, ama dillendirmeye de çok çekiniyorum, çünkü bunu sohbette konuşmak bile çok riskli' karşılığını verdim.

'Yok' dedi Ankaralı dostum 'Sandığın gibi değil. Bu Meral Akşener'i cemaatle vurarak etkisiz hale getirmek için yapılabilir.' Ardından da sesini sanki çok gizli bir şey söyleyecekmiş gibi alçaltarak 'Adil Öksüz'ün nerede olduğunu biliyor musun?' diye sordu. Ne bileyim ben Adil Öksüz'ü.

'Seçime az zaman kala Adil Öksüz bir yerlerden paketlenip getirilmiş gibi gösterilse, sonra itiraflarda bulunup bazı CHP'li siyasetçileri ve özellikle Meral Akşener'i suçlasa ne olur?' diye akla ziyan bir soru daha sordu. Benzer dedikoduları daha önce duymuştum. Ama bunun Akşener'e karşı kullanılacağını duymamıştım. Haberin yeni tarafı bu.

Gerçi daha ilk günden bu yana Adil Öksüz'ün zaten MİT için çalıştığı, darbe için 'provokatör ajanlık' yaptığı, görevi bitince de bilinen bir yerde güvenlik altında tutulduğu söylentilerini duyuyordum. Bu açıdan bakınca bu kişinin sanki yabancı bir ülkede filmlere konu olacak bir operasyonla yakalanıp getirilmesi ile ilgili bir senaryonun kamuoyunda karşılık bulacağı da kesin.

Daha önce Avrupa ve Afrika'da yakalanıp getirilen F...'cüler olduğu için senaryo inandırıcı da gelebilir herkese. Ankaralı saraya yakın kaynağım 'Şimdi Bahçeli'nin hepimize saçma sapan gelen açıklamalarını bu gözle değerlendir. Bugün (ne diyor bu adam) der herkes yarın Adil Öksüz getirilip de bülbül gibi konuşmaya başlarsa (haklıymış meğer) denmeye başlanır' dediğinde ister istemez 'Böylesi bir ahlaksızlık yapılabilir mi?' demişim. Ankaralı kaynağım 'seçimde kimin ne kaybedeceğini gözünün önüne getir ondan sonra sor bu soruyu' dedi ve 'Haydi bugünlük bu kadar yeter' diyerek telefonu kapattı."Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ