Mehmet Ocaktan'dan 'Kaybettik' yazısı: Bunun adı Allah’a numara çekmek

AKP, özgürlükçü ve demokrasiden yana bir söylemin yanı sıra AB ile reformist bir çizgi yakalama vaatleri ile iktidara geldi. 17 yıl sonunda gelien nokta ise tam bir hüsran. İslamcı kimliği ile bilinen kesimde “Kaybettik” temalı yazılar revaçta.
Karar yazarı Mehmet Ocaktan, “Öyle anlaşılıyor ki yıllardır boşa kürek çekmişiz” diyor ve ekliyor:

“Yeri geldi İslam’ın evrensel mesajıyla övündük, dinin adaleti, liyakati, merhameti emrettiğini söyledik, yeri geldi hamaset edebiyatına yaslanıp ‘şanlı tarihimiz’in pırıltılı örneklerini insanlara anlattık. Ama talihsizlik o ki övündüğümüz değerlerin Müslüman dünyadaki karşılığı bizi bütün dünyada utandıran kara bir fotoğrafa işaret ediyor.”

“Özgürlüğün yokluğu demek hayatın manasızlığı ve hiçliği demektir” diyen Ocaktan, “Dinin bu güzelliğine rağmen, İslam toplumları özgürlük fukaralığı ile malul durumdadır” ifadesini kullanıyor.


Ocaktan, yazısında üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP seçmeninin “Batı dünyası bizi çekemiyor, İslam dünyasını boğmaya çalışıyor” gibi söylemlerini de eleştirerek, “Bu bahanelerin arkasına saklanarak dinin bize yüklediği sorumluluklardan kaçmaya devam ediyoruz” görüşünü dile getiriyor.

Türkiye’de yönetimin, kendi halklarımıza zulmettiğini, özgürlüklerini gasp ettiğini söyleyen yazar, “Artık kendimizi de, başkalarını da kandırmaktan vazgeçelim, bugüne kadar Türkiye dahil İslam ülkeleri kendi insanlarının hakkını-hukukunu koruyan, ifade özgürlüğünü teminat altına alan, şeffaf ve hesap verebilir bir sistem oluşturdular da Batılılar gelip engel mi oldular?” sorusunu yöneltiyor.

“İslam’la övünmek gibi bir niyet içindeysek bilelim ki bunun adı Allah’a numara çekmektir” diyen Ocaktan, Yeni Zelanda’yı örnek göstererek, “Bu ülkenin başbakanından vatandaşlarına kadar herkesin sergilediği muhteşem davranış, kelimenin tam anlamıyla bir insanlık ve medeniyet dersi niteliğindedir” ifadesini kullanıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ