Kürtler, Cemaat ve Solcular güne operasyonla uyandı

Kürtler, Hizmet Hareketi ve İsimsizler Hareketi güne operasyonla uyandı. Onlarca gözaltı kararının arkasında ne var? Operasyonların zamanlaması ve anlamı…

Gazeteci Cevheri Güven, günün sıcak gelişmesini BOLD'da analiz etti.

On binlerce siyasi tutuklunun bulunduğu Türkiye’de gün yine siyasi operasyonlarla başladı. Sabahın ilk ışıklarında evlere yapılan baskınlarla başlayan polis operasyonlarının hedefinde Kürtler, Gülen Hareketi ve Solcular vardı.


82 KÜRT SİYASETÇİYE GÖZALTI

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu 2014’teki Kobani eylemleriyle ilgili soruşturmada 6 yıl sonra operasyon yapıldı.

Operasyonu başlatan Başsavcı, geçtiğimiz günlerde düğün sonrası eşini gelinlikle Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyarete giden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’dı.

Kürtler, Hizmet Hareketi ve İsimsizler Hareketi güne operasyonla uyandı. Onlarca gözaltı kararının arkasında ne var? Operasyonların zamanlaması ve anlamı…

7 ilde gerçekleşen operasyonda 82 Kürt siyasetçi hakkında gözaltı kararı verildi. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP’li önemli siyasetçi Sırrı Süreyya Önder, HDP’li eski vekiller Altan Tan, Ayla Akat Ata, Nazmi Gür, Emine Ayna, belediye başkanları ve partinin üst düzey yöneticileri bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen olaylarda’, söz konusu isimlerin sosyal medya ve basın açıklamalarıyla halka eylemlere katılım çağrısı yaptıkları belirtildi ve operasyonun gerekçesi olarak gösterildi. Açıklamada 82 Kürt siyasetçiye yönelik operasyonun halen tutuklu bulunan HDP Lideri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı dosya ile aynı olduğu belirtildi.

AKADEMİSYENLER VE ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARINA GÖZALTI

Sabahın ikinci operasyonu Hizmet Hareketi’ne (Gülen Cemaati) yönelikti. 26 ilde 76 akademisyen ve üniversite çalışanı hakkında gözaltı kararı alındı. Uzun namlulu silahlarla yapılan operasyonlarda birçok eve baskın düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü operasyonda, Anadolu Ajansı ve Erdoğan’a yakın medya, akademisyenlerin uzun namlulu silahlı polislerce gözaltına alındığına ilişkin fotoğraflar servis etti.

Gülen Cemaatiyle ilişkileri gerekçe gösterilerek son dört yılda yaklaşık 7 bin akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. Bu süreçte 15 Üniversite de yine aynı gerekçeyle kapatıldı.

İSİMSİZLER HAREKETİNE OPERASYON

Sabahın üçüncü operasyonu ise sol gruba yönelikti. İsimsizler Hareketi olarak bilinen gruba yönelik operasyonda 4 kişi gözaltına alındı. İsimsizler Hareketi’nin fikir babası olan Taylan Kulaçoğlu sosyal medya paylaşımları nedeniyle dört aydır tutukluydu.

Taylan Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu, gazeteci Hakan Gülseven ve yazar Temel Demirer de bu sabah gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçelerinin sosyal medyada iktidar karşıtı paylaşımlarda bulunan İsimsizler Hareketi olduğu belirtiliyor.

Temel Demirer’in gözaltına alınmasıyla ilgili eşi Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh ceza hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirel’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

BASKI YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erodoğan, Ege ve Akdeniz’deki gerilim nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşecek olan Avrupa Birliği liderlerine gönderdiği mektupta, “Türkiye ile AB ilişkilerinin yeniden canlandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Ancak Türkiye’deki gelişmeler tersi yönde ilerliyor.

Ege ve Akdeniz’deki krizden eli boş dönen Erdoğan yönetimi, ülke içinde baskı sürecini artırdı. Kürtler, Gülen Hareketi ve Sol gruplara yönelik zincirleme operasyonlar başladı.

Kürtlerin yoğun yaşadığı şehirlerde ağır hak ihlalleri gerçekleşmeye başladı. Bunlardan en tartışılanı, askerlerin gözaltına aldıkları iki Kürt köylüyü helikopterden attıklarıyla ilgili iddialar. Doktor raporuna da geçen “helikopterden düşme” olayı sonrası iki köylü yoğun bakıma kaldırıldı. İnsan hakları savunucularının yoğun tepkisine rağmen konuyla ilgili soruşturma açılmadı.

Gülen Hareketine yönelik hemen her gün süren polis operasyonlar ise genişletildi. Hemen her gün 50’den fazla insan gözaltına alınmaya başlandı.

Sol gruplardan özellikle sosyal medyada etkin olan gruplar hedef alındı. Akademisyen ve aktivist Nuriye Gülmen, Acun Karadağ’ın içinde olduğu çok sayıda solcu zincirleme biçimde tutuklandı.

BIG BROTHER YASALARI

Hükümet kısa süre önce sosyal medyayı tamamen denetim altına alacak ve gerektiğinde kapatabilecek düzenlemeleri Meclis’ten geçirerek yasalaştırdı. Sosyal medya kullanıcılarının bilgilerinin tamamını devlet arşivine geçirecek bu düzenlemeler, halen direnen Twitter ve Facebook gibi platformlara da ağır para cezaları içeriyor. Tüm platformların sunucularını Türkiye’de tutması ve istendiğinde kopyasını savcılıklara vermesi bu yasal düzenlemelerden bazıları.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı bir diğer sıkı güvenlik önlemi ise ülke çapında neredeyse her sokağa yayılan kamera sistemlerinin tek merkeze bağlanması. Erdoğan’ın Sarayı’nda kurulacak bir merkeze ülkedeki tüm kamera sistemlerinin bağlanacağını açıklayan İçişleri Bakanı, “Big Brother” eleştirilerine maruz kaldı.

Analist Fatih Yurtsever’e göre, Erdoğan pandemiyi tıpkı Çin gibi dijital diktatörlük kurmak için avantaja çeviriyor ve tüm kişisel bilgileri tek merkezde ve kolayca ulaşılabilir bir hale getiriyor. Yurtsever, Türkiye’nin geleceğinin Çin gibi muhalefetin nefes almakta zorlandığı bir ülke olarak görüyor.

BOLD / Cevheri Güven
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ