Kastamonu’daki selde gerçek rakamlar saklanıyor mu?

Kastamonu’da HES barajının kapağının açılması sonrası beş ilçe ve onlarca köy boyu onlarca metreyi bulan sular altında kaldı.

Resmi açıklamalarla göre Kastamonu’da ölen sayısı 25 ancak kayıplarla ilgili bir bilgi verilmiyor. Halk ise hem yardım gelmemesi hem de rakamların gizlendiği iddiasıyla tepkili.

Batı Karadeniz’de şiddetli yağış sonrası kapağı açılan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki Tesla (Berke) Enerji’ye ait Ebru HES’in neden olduğu selden Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile onlarca köy etkilendi. Şu ana kadar resmi olarak açıklanan verilere göre selden 25 kişi yaşamını yitirdi. Halka göre ise bu rakam çok daha fazla.


YÜZLERCE KAYIP VAR, DENİZDEN CESET TOPLANIYOR

Bölge halkı yürütmeyi durdurma kararına rağmen barajın yapımının bitirilip faaliyete sokulduğunu öne sürerken, HES’in işletmecisi Tesla (Berke) Enerji ile ilgili internette hiçbir bilgi bulunmaması dikkat çekti. Bölgeden sosyal medyada olaylarla ilgili bilgi paylaşımı yapanlar ölen ve kaybolan kişi sayılarının yüksekliğinden bahsetmesi dikkat çekti. İşte paylaşılan mesajlardan bazıları…
 
Medya neden olayı gerçek boyutu ile göstermiyor. Sadece Bozkurt’ta yüzlerce kişi kayıp. Basit bir sel gibi geçiştirilen durum tahmin ettiğinizden çok daha feci.

Halk arasında 270 den fazla ölüm 800’e yakın da kayıp var deniliyor.
 
300 deniyor inşallah değildir.
 
BİR İLÇE YOK OLDU

Dün biri 100 yakın kayıp var dedi inanmadım bugün 17 olunca inandım artık.

Kastamonu Abana-Bozkurt’lu biri olarak, ailem de orada. Rakamlar oldukça iyimser. Bir ilçe YOK OLDU.
 
Bir köy bir ilçe yok oldu, yaklaşık 1000’e yakın ölüm bekleniyor. Neden açıklama yapılmıyor, çünkü akp belediyelerine ait. Çünkü Allah’tan gelmedi bu felaket bilime karşı geldiklerinden geldi. HES patladı neden yok haberlerde? Dere yatağına neden okul yaptılar? Ah canım memleketim bitti.
 
Bozkurt, Abana. Bu iki ilçenin arasında bulunan bi köy tamamen yok bütün köy sular altında yaklaşık 500 kişilik. Bütün parkta oynayan çocuklar sele kapılmışlar. Her gün denizden sırf 10-20 kişi çıkarıyorlar. İnanılır gibi değil, hala nasıl yayınlamıyorlar en çokta ona inanamıyorum
 
Şu an arkadaşım orada mahsur kaldı. Evi yüksekte olduğu icin kurtuldu ama ölen sayısı 150-200 kesin var kayıplar bilinmiyor bile diyor. Feryat sesi duymaktan kafayı yiyeceğim diyor. İlçe olduğu gibi denize sürüklenmiş.
 
Kastamonulu bir arkadaşımla görüştüm 3000 kişilik ilçede en az 500 kişi kayıp diyor. Baraj kapakları mı kırılmış yoksa açmışlar mı tam bilinmiyor yağmur sularıyla birleşince felaket olmuş.
 
Olayı özetleyeyim. İlçe tamamen bitik. İlçenin tamamından 22 saat boyunca 5,5-6 metre sel aktı. Tüm binalar kullanılamaz halde. Uzun süre suya maruz kaldığı için temeli riskli 10’larca bina tahliye edildi. Daha da acısı 100’lerce insanımız kayıp. Durum vahim.
 
Amcamlar abanada… Evrenye’de arkadaşım var evlerini su bastı… Bozkurt’ta bir köy komple yok… Ölü sayısı 500’lerde maalesef.
 
 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ