İş dünyası AKP'den bu sorulara yanıt istiyor

31 Mart seçimlerine aylar kala, ekonomik verilerdeki seyir iş dünyası için endişe sebebi olmaya devam ediyor.Doların baskılanmasına rağmen, ani yükseliş trendine girebileceği sinyalleri ve seçimlerden sonra nasıl bir ekonomik program uygulanacağı konuları, iş dünyasının öncelikli sorunları arasında.


Bu konuya değindiği 4 Ocak tarihli yazısında, Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat, iş dünyasının belirsizlikten kurtulmak için bilmek istediklerini sıralı liste halinde kaleme aldı.

Arolat, iş çevrelerinin 2019 yılı için üzerinde durduğu konunun 'belirsizlik' olduğuna değindi ve Anadolu'daki iş insanları ile yaptığı görüşmelerden derlediği bir dizi soru ve soruna işaret etti.

Arolat, iş insanlarının öncelikli sorunlarına dair şu listeyi paylaştı:

"✔ Mart’taki yerel seçimlerin sonuçları ne olacak? Özellikle üç büyük kentte seçimi kimler kazanacak?

✔ Döviz kurunda oynaklık devam edecek mi?

✔ Petrol fiyatlarında indirim sürecek ve enerji maliyetlerimiz azalacak mı?

✔ Büyümede, yatırımlarda bir canlanma yaşanabilecek mi? Enflasyona ve işsizliğe fren gelecek mi?

✔ Geçen yıl sonunda yaşadığımız ihracatın, ithalattan daha hızlı artışı 2019’da da devam ederek, cari açığın azalması sürecek mi?

✔ ABD-Çin ticaret savaşının seyri, gevşemeden yana mı, şiddetlenme yönünde mi olacak? Bu bize ve gelişmekte olan ülkelere nasıl yansıyacak?

✔ İran’a Amerikan ambargosu başlangıçta olduğu gibi mi devam edecek, şiddetlenecek mi? Bize uygulanan muafiyet sonlanacak mı, sürecek mi?

✔ 2019 Suriye’de ve bölgede çatışmaların azaldığı, barışa dönük umutların arttığı, bizi savaştan uzaklaştıran, bölgede yatırım ve ticaretin arttığı/artacağı umudunu düşünebileceğimiz bir yıl olacak mı? 0-Ülkemizdeki mültecilerin geri dönüşleri hızlanabilecek mi?"

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ