Financial Times: Türkiye’deki son demokrasi ışığını da YSK söndürdü

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, AKP’nin İstanbul’da yenilmesinin, “Türkiye’de kusurlu da olsa işler bir demokrasinin olduğunu” göstermesi açısından önemli olduğunu ancak YSK’nın kararının bunu “ortadan kaldırdığını” yazdı.


İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, “Türkiye vahim bir şekilde demokrasiden sapıyor” başlıklı bugünkü başyazısında, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’da büyükşehir belediyesi seçimini iptal etmesinin, ekonomideki zayıflamanın daha da şiddetlenmesi de dahil bir dizi riski beraberinde getirdiğini yazdı.

YSK’nın İstanbul kararını yorumlayan gazete, “Türkiye’nin TL üzerinde oluşacak yeni bir baskıya karşı kendini koruyabileceğine dair soru işaretleri var” ifadesine yer verdi.


Yazı, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimi altında yıllar içerisinde otoriterliğin giderek arttığı düşünüldüğünde, İstanbul’un belediye başkanlığı seçiminde muhalefetin zaferi, Türkiye’de demokrasinin ölmediğine dair bir umut ışığı uyandırdı. Yüksek Seçim Kurulu’nun sonuçları iptal etme kararı bu ışığı söndürdü” ifadeleriyle başlıyor ve şöyle devam ediyor:

“23 HAZİRAN’DA SONUÇ NE OLURSA OLSUN TÜRKİYE İÇİN ŞOK ETKİSİ YARATACAK”

“Seçimlere yeniden girmek Erdoğan’a ve partisi AKP’ye ülkenin en büyük şehrinde iktidarı yeniden ele geçirme şansı veriyor olabilir. Ama sonuç ne olursa olsun, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik durumu için şok etkisi yaratacak.”

AKP’nin İstanbul’da yenilmesinin, “Türkiye’de kusurlu da olsa işler bir demokrasinin olduğunu” göstermesi açısından önemli olduğunu kaydeden gazete, YSK’nın kararının bunu “ortadan kaldırdığı” görüşünde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ