Erdoğan yanlış kişileri avlıyor

Erdoğan'ın terörle mücadele yöntemlerinin terörü azdırdığına ilişkin önemli bir analiz.
Christian Buttkereit’a göre hükümet terörle mücadelede yanlış kişileri avlıyor ve hükümetin terörle mücadelesinde izlediği strateji daha çok terör saldırısı olmasına neden oluyor.

DW için yazdığı analizde; ‘İstanbul saldırıları, Türk hükümeti tarafından çok sayıda muhalif siyasetçinin tutuklanması için bir fırsat olarak algılanmış gözüküyor.’ diyen Christian Buttkereit’a göre, terörle mücadele ters tepiyor.

Buttkereit’in tespitleri özetle şöyle:


“Öte yandan Türk devletinin muazzam bir bütçeyle terörist veya terör destekçisi olduğu varsayılanlara kovuşturma başlatması, binlerce devlet memuru, hukukçu, profesör ve gazeteciyi hapse atması tuhaf bir hal alıyor. Sırf geçtiğimiz hafta içinde, hiç kimseyi öldürmemiş ve bomba hazırlamamış olsalar da, terör destekçisi oldukları iddiasıyla 56 üniversite çalışanı tutuklandı. Cumartesi günkü terör saldırıları ise, HDP bünyesinde siyaset yapan yüzden fazla siyasetçinin gözaltına alınması için gereken bahaneyi sunmuş oldu. Bu durum,  şayet bu siyasetçilerin her birinin söz konusu terör eylemine katıldığı ya da en azından saldırının planlanması hakkında bilgileri olduğu kanıtlanabildiği sürece meşru biçimde gerekçelendirilebilirdi.

YANLIŞ KİŞİLERİ AVLIYOR

Tüm bunların uyandırdığı izlenim şu: Türk hükümeti yanlış kişileri avlıyor. Eğer devlet tüm enerjisini muhaliflerin değil de gerçekten tehlikeli olan teröristlerin peşine düşmek üzerine yoğunlaştırmış olsaydı, İstanbul saldırıları engellenebilir miydi? Saldırılar hakkında hiçbir fikri olmayan, ama saldırılardan bir saat sonra saldırganın kimliğini belirleyen istihbarat teşkilatı ne işe yarar? Hükümet bu soruları kendi kendine sorsa dahi, bu çok da bir şey değiştirmeyecek. Saldırıları, güneydoğudaki Kürtlerle daha güçlü savaşmak için bir gerekçe olarak görecek ve bununla da her kim ve nerede düzenleyecek olursa olsun, yeni saldırılara sebebiyet vermiş olacak.” 

Kaynak: DW
  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ