Erdoğan ve Hayati Yazıcı arasında ‘İmamoğlu’nu görevden alma’ gerginliği

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı arasında ‘İmamoğlu’nu görevden alma’ gerginliği yaşandığını yazdı.
Abdülkadir Selvi’nin Hürriyet’teki köşesinde aktardığına göre Erdoğan, MYK toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Ordu Valisi Seddar Yavuz ile yaşadığı polemiğin ardından ceza alması durumunda görevden alınabileceğini söyledi.


İMAMOĞLU’NUN ÖNÜ KESİLEBİLİR

Selvi yazısında şunları aktardı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli değerlendirmeler yapmış. Erdoğan’ın değerlendirmesinde ‘Eski arkadaşlarımızın ihanetine uğradık. Sırtımızdan hançerlendik’ şeklinde bir bakış açısı hâkimmiş. Cumhurbaşkanı bir ara Ordu Havalimanı’nda yaşanan VİP olayına değinmiş. Seçim kampanyası sırasında da bu konu üzerinde durmuş ‘Yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu’nun) önünü kesebilir’ demişti. Erdoğan benzer değerlendirmeyi MYK’da yapıyor.”

BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINAMAZ

Bunun üzerine Hayati Yazıcı, Erdoğan’ın söylediklerinin doğru olmadığını ifade ederek, “Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir” diye itiraz etti. Yazıcı’nın bu sözleri üzerine gerginlik çıktı.

ANTALYA VALİSİ HATIRLATMASI

Selvi yazısında, “Ordu Valisi Seddar Yavuz’u tenzih ederim. Geçmişte Tansu Çiller, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir yüzünden CHP ile koalisyonu bozdu. 28 Şubat sürecinde Menzir, DYP’yi parçalayıp DTP’yi kuran ekip arasında yer aldı. Yasaklar referandumunda Antalya Valisi Bahattin Güney, Özal’ın gözüne girmek için Demirel’i miting meydanına sokmadı. Ama Antalya’da Demirel’i “Kurtar bizi baba” diyen on binler karşıladı” ifadelerini kullandı.

AKP’nin devletin sesine değil, milletin mesajına odaklanmasında yarar olduğunu yazdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ