"Erdoğan-Trump anlaştı, el Bab Rakka oldu"

Arap ed-Diyar: Erdoğan Trump'la anlaştı, Fırat Kalkanı'nı Rakka'ya uzatma kararı aldı. Suriye ordusu el Bab-Rakka yolunu kapatıyor.

Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden Ed-diyar, Erdoğan'ın Trump'la anlaştığını, bunun üzerine Fırat Kalkanı Harekâtını Rakka'ya uzatma kararı aldığını yazdı. Ali Hanna imzalı yazıda Bu gelişmeye karşılık Suriye Ordusunun el Bab ile Rakka arasındaki yolu kontrol altına alma kararı aldığı aktarıldı.

Suriye Ordusu el Bab-Rakka yolunu Kapatıyor
Bu plan doğrultusunda göre Suriye ordusu Fırat Baraji ve Mensura köyünü aldı. Eğer Şam rejiminin tutumunda bir değişiklik olmazsa Türkiye’nin Rakka'ya ulaşmak için PYD elindeki Menbiç üzerinden ya da yine PYD kontrolünde olan Fırat'ın doğu yakası üzerinden ilerlemesi gerekecek.


Erdoğan'ın açıklamaları nasıl yorumlandı?
Ed Diyar yazarı, Erdoğan'ın iki hafta arayla "El Bab'dan ileri gitmeyeceğiz" noktasından, dün yaptığı "El Bab'dan sonra Rakka'ya gideceğiz" açıklamasına nasıl geldiğini yorumladı. Yazıda şöyle denildi: Rusya ve Suriye Halep'in kuzey doğusunu domine etti, Tedef kasabasını da alarak hâkimiyetini pekiştirdi, El Bab sınırında Türkiye ordusunun dibine yanaştı. Suriye'nin kuzeyinde değişim sürüyor. Verilen sözler, dünün göstergelerini silebilir ve sahadaki durumu başka bir hale getirebilir. 
Bugün Erdoğan, ABD yönetimiyle arasını tekrar yapıyor. Erdoğan dün yine "uçuşa yasak güvenli bölge" söylemine döndü. Erdoğan "Süreç devam ediyor ve El Bab Türkiye'nin nihai hedefi değildir. Asıl hedef kuzey Suriye'yi IŞİD'den temizlemek. Ama IŞİD'in asıl etkili olduğu yer el Bab değil Rakka"  dedi. Erdoğan, her fırsatta yenilenebilir projelere sahip biri. Halep'te olan biteni Rusya'nın çizdiği sınırlara göre kabul etmişti. Ancak Beyaz Saray'ın Suriye'deki politikasının belirginleşmesini beklediği anlaşılıyor. Washington'ın ise Ankara'ya ihtiyacı her zamankinden fazla. Koordinasyon ve işbirliğinden sıkça bahsedilmesinin sebebi bu.

İlginç olan; Erdoğan Müslümanların aleyhinde hemen her gelişmeye kükreyerek cevap verirken, Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşına vize yasağına sessiz kaldı. Sarayda konuşan Erdoğan'ın başdanışmanı İlnur Çevik, "Amerika'ya yeni bir başlangıç yapabiliriz" mesajı verdi. 


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ