“Erdoğan, Nobel’e değil AİHM’e kızdı, Orhan’a değil Osman’a ‘terörist’ dedi”

Erdoğan’ın eski danışmanı Akif Beki, AKP’li Cumhurbaşkanı’nın “Nobelli terörist” sözleriyle Orhan Pamuk’u değil, aynı gün AHİM’den tahliye kararı alan Osman Kavala’yı kastettiğini savundu.
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte üniversite öğrencileriyle buluşan Erdoğan, Nobel Ödüllerini eleştirerek “Bundan önceki ödüllerde de bunlara dikkat etmişlerdir. Mesela Türkiye’de teröriste ödül vermişlerdir” demişti. Erdoğan’ın bu sözleri Nobel Edebiyat Ödülü alan Orhan Pamuk’u kastettiği şeklinde yorumlanmış ve “Erdoğan, Orhan Pamuk’a ‘terörist’ dedi” tartışması başlamıştı. Erdoğan’ın konuşmasından kısa bir süre sonra Saray’dan Erdoğan’ın Orhan Pamuk’u kastetmediği açıklaması geldi. Erdoğan daha sonra, Yerel Yönetimlerde 6. Kadın Şurası toplantısında yaptığı konuşmada “Sizin verdiğiniz bu ödüller kimseyi ikna etmez. Bu ödül bir Aziz Sancar’a, bir Orhan Pamuk’a verilmiş ödül gibi değildir” diyerek Orhan Pamuk’u savunmuştu.


ORHAN DEĞİL OSMAN’A SÖYLEDİ

Erdoğan’ın kime terörist dediği merak konusu oldu. Erdoğan’ın eski danışmanı Karar gazetesi yazarı Akif Beki köşesinde bu konuyu yazdı. Bir teorisi olduğunu yazan Beki, “Erdoğan’ın, Pamuk’u işaret ederken aslında başkasını kastettiğini baştan bildiğime yemin etsem başım ağrımaz. Kimi mi? Tahminim, Osman Kavala’ya gidiyor mecazi Nobel” ifadelerini kullandı

BU TAKTİĞE İLK KEZ BAŞVURMUYOR

Aynı gün AİHM’in Osman Kavala için verdiği hak ihlali kararının Erdoğan’ı kızdırdığını söyleyen Beki, “İnsan Hakları Günü etkinliğinde konuşacaktı. Söz bu yılın infial uyandıran Nobel’ine gelince de, tepkisini dışa vuracağı bir fırsat buldu. Ve laf ağızdan çıktı. Yaydan fırlayan ok gibi…Ha AİHM ha Nobel, ha Orhan ha Osman, isimlere takıldığını zannetmiyorum. Altun da kişiselleştirmemenizi istiyor. Cumhurbaşkanı, ‘kızım sana söylüyorum gelinim sen anla’ taktiğine ilk kez başvurmuyor. Suriye’de YPG’yle ilgili verdikleri sözleri tutmadılar dediği Putin’le Trump’a kızıp sinirini Merkel’le Macron’dan çıkarmamış mıydı? ABD ve Rus liderlerini gizli ajandaları olmayan, dürüst ve güvenilir dost olarak tanımlarken ‘ey’ ihtarı çektiği Avrupa’yı ikiyüzlü ve sahtekar diye paylamıyor mu? Pamuk’un Nobel’den ödül almasına patlar görünürken niye aslında Kavala’nın o gün AİHM’den tahliye almasına öfkelenmiş ve yansıtıyor olmasın ki!” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ