Erdoğan: Konuşmalar yapıyormuşsun; Davutoğlu: Bunlar sizin için sürpriz değil

Gazeteci Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında Babacan'ın istifasının yanı sıra Davutoğlu ve Erdoğan'ın yakın zamanda gerçekleşen bir telefon konuşmasını aktardı.
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında geçen telefon görüşmesini aktardı. Selvi, Erdoğan’ın Davutoğlu’na, “Parti kuruyormuşsun” diye sorduğunu Davutoğlu’nun da, “Benim bir irade beyanım olmadı” karşılığını verdiğini aktardı.


Selvi’nin bugünkü yazısında aktardığına göre Erdoğan – Davutoğlu arasında şöyle bir konuşma geçti:

‘BU TÜR KARARLARI BENİMLE İSTİŞARE ETMİYORSUNUZ’

Ali Babacan, AK Parti ile köprüleri atıp yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırırken, ayrı bir parti kurma çalışması yürüten Ahmet Davutoğlu’nun ne yapacağı merak ediliyor. Davutoğlu ile Erdoğan arasında Ramazan Bayramı’nda bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. “Hah tamam. Babacan olmadı ama Davutoğlu geliyor” diye düşünmeyin. Konuşma kısa sürede İstanbul seçimlerine ve yeni parti kurma konusuna kayıyor. Erdoğan, Davutoğlu’ndan tekrarlanan İstanbul seçimlerinde İstanbul’da çalışmasını istiyor. Davutoğlu, “Konya’dayım” karşılığını veriyor. Erdoğan tekrar İstanbul’a gelerek seçim kampanyasına destek vermesini isteyince Davutoğlu, “Bu tür kararları benimle istişare etmiyorsunuz” diyor. Cumhurbaşkanı bunun üzerine “Biz ilgili kurullarda konuştuk, istişare ettik” karşılığını veriyor. Davutoğlu, “İstişare edilenler zaten İstanbul’da çalışıyor” demekle yetiniyor.

‘İRADE BEYANIM OLMADI’

Davutoğlu, 22 Nisan tarihinde 14 maddeden oluşan bir açıklama yapmıştı. Ayrıca ramazanda Diyarbakır’da bir iftar organizasyonuna katılıp konuşmuştu. Erdoğan bunları ima ederek “Konuşmalar yapıyormuşsun” diyor. Davutoğlu, “Bunlar sizin için sürpriz değil. Zaten görüşlerimi size sunmuştum” diye karşılık veriyor. Parti sorusu bu diyaloğun üzerine geliyor. Erdoğan “Parti kuruyormuşsun” diye soruyor. Davutoğlu, “Benim bir irade beyanım olmadı” diyor. Görüşme, Davutoğlu’nun “Ben sizi bayram için aramıştım. Bayramınız mübarek olsun” sözüne Erdoğan’ın “Bayramın mübarek olsun” yanıtı ile bitiyor. Her halinden sıcak bir görüşme olmadığı belli.

‘ERDOĞAN HEM DIŞARIYA HEM İÇERİYE KARŞI MÜCADELE EDECEK’

AK Parti kurulduğu günden bu yana en ciddi sınamalarla karşı karşıya. Bir yandan 31 Mart ve 23 Haziran seçim sonuçları, diğer yanda AK Parti’nin kökleri üzerine kurulmaya çalışılan iki yeni parti.

Şimdiye kadar birçok güçlüğü aşmayı başaran Erdoğan siyasi yaşamında yeni bir meydan okuma ile karşı karşıya… Bu kez hem dışarıya hem de içeriye karşı mücadele edecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ