Dolar 8,45’e dayandı: ‘Vatanı satan’ kim?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gece yarısı kararnamesiyle Naci Ağbal’ı Merkez Bankası’nın başından alması TL için tam bir felaket oldu.


TR724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre Dolar tırmanmaya başladı. Ancak bu Erdoğan’ı kesmedi, önceki gece bir hamle daha yaparak MB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’yı görevden aldı. 19 Mart Cuma günü 7,20 seviyelerinde seyreden ancak dün öğle saatlerinde 8,45’e dayanan dolar, akşam üzeri 8,30’lara geriledi. Türk Lirasının sadece 7 iş günündeki değer kaybı yüzde 13’ün üzerine çıktı. TL’nin yüzde 13 değer kaybı, enflasyonun en az yüzde 2 artması yani halkın daha da fakirleşmesi demek.Recep Tayyip Erdoğan, 27 Şubat 2015’te yaptığı bir konuşmada, “Vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur.” demişti. Bu konuşmayı yaptığı tarihte dolar 2,50 seviyelerinde, politika faizi ise yüzde 7,5’tu. Bugün faiz oranı yüzde 19 olmasına rağmen dolar 8,30’u aşmış durumda. MB’nin 128 milyar doları, Erdoğan’ın ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ inadı yüzünden iki yılda heba edildi. Enflasyon en iyimser rakamla yüzde 30’un üzerinde… Kamuoyu haklı olarak soruyor; bu durumda hain kim? Vatanını kim sattı?

Türkiye’de ok yaydan çıkmış gibi görünüyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel hırsları ve arzuları nedeniyle Türk Lirası sadece 7 iş gününde dolar karşısında yüzde 13’ün üzerinde değer kaybetti. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın yine bir cuma gecesi operasyonuyla görevden alınması döviz kurunun ateşini yükseltti. Haftaya 8,05 seviyelerinde başlayan dolar, 8,15 seviyesine kadar tırmandı. Ancak bu yükseliş Erdoğan’ı tatmin etmemiş olmalı ki, önceki gece bir operasyon daha yaptı ve MB’nin ikinci adamını da görevden aldı. Söz konusu gelişme üzerine dolar bir anda 8,45’e dayandı.


ŞAHAP KAVCIOĞLU: FAİZ ENFLASYONUN ALTINDA OLMAYACAK

Gelişmeler üzerine MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu kameraların karşısına geçti. “Yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız.” diyen Kavcıoğlu, “Kararlarımızı enflasyon başta olmak üzere veri akışına göre alacağız.” ifadelerini kullandı. Politika faizini  enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceklerini ileri sürdü. Madem faizi indirmeyecektiniz o halde Naci Ağbal’ı neden görevden aldınız sorusu hala cevapsız.

REFORM YALANIYLA BURAYA KADAR

Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından 8,35’lerde seyreden dolar 5-6 kuruş kadar geriledi. Çünkü piyasalar MB’nin bağımsız olduğuna, faizlerin indirilmeyeceğine inanmıyor. Şahap Kavcıoğlu’nun MB’nin başına getirilmesinin temel sebebi faizlerin indirilmek istenmesi. Doların 8,45’e çıktığını görünce piyasayı ‘sakinleştirmek’ için ‘faiz oranının enflasyonun altında olmayacağı’ söyleniyor. Aylardır ‘reform’ yalanıyla avutulan piyasalar artık bu numaraları yemiyor!

ENFLASYON AMA HANGİ ENFLASYON?

Şahap Kavcıoğlu, sürekli ‘enflasyon odaklı para politikası’ vurgusu yapıyor. İyi ama hangi enflasyon? TÜİK’in enflasyonu mu yoksa gerçek enflasyon mu? TÜİK’e göre enflasyon yüzde 15’lerde. Ancak bağımsız araştırma gruplarının verilerine göre oran yüzde 35’in bile üzerinde. ENAGrup yüzde 36,7 olarak açıklamıştı enflasyon oranını.

Resmi enflasyon oranıyla gerçek enflasyon oranı arasındaki fark açıldıkça halk daha da fakirleşiyor. Dolayısıyla piyasalar açısından Kavcıoğlu’nun açıklamalarının kayda değer hiçbir yanı kalmıyor. Çünkü parasının yılda yüzde 30’un üzerinde değer kaybettiğini düşünen vatandaş için yüzde 15-16 faiz oranı hiçbir anlam ifade etmiyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAYANLAR ARTIK DAHA FAKİR!

TL değer kaybediyor da ne oluyor diyenler olabilir. Olan şu; Türkiye’de yaşayanlar 1 hafta öncesine göre daha yoksul! Türkiye ithalata bağımlı bir ülke. Dolar ya da Euro’nun yükselmesinin hane halkına doğrudan etkisi enflasyon oranının artmasıyla oluyor. Analistlere göre TL’nin yüzde 10’luk değer kaybı, enflasyon oranının en az yüzde 1,5 artması anlamına geliyor. Dolar arttı, dolayısıyla bunun enflasyona etkisi olacak. Zam yağmuruna hazır olun. Enflasyon ise faizlerin artırılmasını zorunlu hale getirecek.

21 AYDA DOLAR 2 LİRA 75 KURUŞ DEĞER KAZANDI

Merkez Bankası’nın başkanı 21 ayda 4. kez değiştirildi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ‘laf dinlemediği’ gerekçesiyle 6 Temmuz 2019 görevden alınmıştı. Yerine yardımcısı Murat Uysal atandı. Söz konusu tarihte dolar 5,60 TL’ydi. Bugün dolar 8,35 seviyelerinde. 21 ayda dolar kuru 2 lira 75 kuruş yükseldi. Yılın ilk 3 ayında kişi başına gelir 676 dolar azaldı.

ERDOĞAN: VATANI SATMAK NASIL OLUR BİLİYOR MUSUNUZ?

Son birkaç yılda yaşanan gelişmeler Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 yılında yaptığı bir konuşmayı getirdi akıllara. Süleyman Şah türbesinin taşınmasıyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere şöyle cevap vermişti: “Vatanı satmak nasıl olur biliyor musunuz? Vatanı satmak ortadaki açık gerçeğe, somut bilgilere rağmen kahraman askerlerimizi orada tehlikeye atmakla olur. Vatanı satmak, kendi dirayetsizliğiniz, kendi işbilmezliğiniz yüzünden ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur. Vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur.”

KİM HAİN, KİM VATANSEVER?

Erdoğan bu açıklamayı yaptığında dolar kuru 2,50 seviyelerindeydi. Politika faizi ise yüzde 7,5. Enflasyon yüzde 8,5’lardaydı. Bugün dolar kuru politika faizi yüzde 19 olmasına rağmen 8,30 civarında. Enflasyon oranı ise TÜİK’e göre bile yüzde 16’ya yakın. Gerçek enflasyon oranı ise en iyi ihtimalle yüzde 35’in bile üzerinde. Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervi 1,5 yılda heba edildi. Dış borç 435 milyar dolara ulaştı. İşsiz sayısı 10 milyonu aştı. Şimdi soralım; vatanını kim sattı ve hain kim?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ