“Dindarlar hiç böyle bir hayal kurmamıştı; adalete, liyakate ve merhamete hasret kaldılar”

Eski AKP Bursa Milletvekili ve Karar yazarı Mehmet Ocaktan, dindar-muhafazakar çevrelerin “Hakka-hukuka, adalete riayet eden, herkesin özgürlüğünü savunan, şefkatli ve merhametli insanların yönetimi böyle olur” hayali kurduğunu söyledi.


Ocaktan, “Ne yazık ki bugün o hayallerin çok uzağında bir fotoğrafla karşı karşıyalar” diyrek, “Çünkü dindarlar öylesine negatif örnekler ortaya koydular ki, uzun yıllar iktidar hayali kuran bizzat dindarlar bile adalete, hukuka, liyakate ve merhamete hasret kaldılar” ifadesini kullandı.

1940’LARIN TEK PARTİ TÜRKİYE’SİNE GERİ DÖNDÜK


Ocaktan, “Maalesef senelerce millet iradesine, sandığın üstünlüğüne inanan bir duruş sergileyen dindar-muhafazakar gelenek, tek parti CHP’sinin jakoben dayatmacı anlayışına sahip çıkan bir noktaya gelmiş bulunuyor. Kısacası, haklar ve özgürlükler konusunda tarihimizin negatif sembolü olarak anılan 1940’lar tek parti Türkiye’sine geri döndük” diye yazdı.

İPTAL SKANDALININ AYIBI PEŞİNİZİ BIRAKMAYACAK

Ocaktan yazısında şunları aktardı: “Yıllarca yaşadıkları mağduriyetlere isyan eden dindar-muhafazakar gelenek, şimdi jakoben bir eda ile seçimi iptal ettirerek derin bir mağduriyet yükünün altına girmiş durumda. Bilelim ki hiçbir hukuki meşruiyet temeli bulunmayan iptal skandalının yarattığı mağduriyet ayıbı yıllar geçse de peşimizi bırakmayacaktır.”

BU SADECE BİR SEÇİM YENİLENMESİ DEĞİL

Ocaktan, “Özellikle dindar-muhafazakar kesimler olarak, YSK’nın yüzümüze bir kara leke olarak çaldığı iptal ayıbını çok iyi okumamız gerekiyor, çünkü bu sadece bir seçim yenilenmesi meselesi değildir. Bu aynı zamanda demokrasimizin en önemli meşruiyet kaynaklarından birisi olan sandık teminatının ve millet iradesinin zaafa uğratılmasıdır” ifadelerini kullandı.

SEÇİMİ İPTAL ETTİRENLEN İŞLER KÖTÜYE GİTTİĞİNDE ORTADA OLMAYACAK

Ocaktan, “Biliyorum ki bazıları, bütün olup bitenlere rağmen hala AK Parti savunuculuğu yaptığımı söyleyerek beni eleştireceklerdir. Ama ben ısrar ediyorum; bugün AK Parti’yi seçimi iptal ettirmek için teşvik edenler yarın işler kötüye gittiğinde ortalarda olmayacaklardır. Çünkü onlar hayatlarının hiçbir döneminde dindar-muhafazakar insanların hakka-hukuka riayet etmek gibi ahlaki sorumlulukları olduğunu asla paylaşmadılar, bundan sonra da paylaşmayacaklardır” diye yazdı.

İKTİDAR NİMETLERİNİ PAYLAŞMAK İÇİN AKP’Yİ KUŞATTILAR

Ocaktan şunları dile getirdi: “Sadece iktidar nimetlerini paylaşmak üzere AK Parti’nin etrafını kuşatan, hatta içinde yer alan bu kesimlerin hak-hukuk, adalet ve merhamet gibi değerlerle bir akrabalıkları olmadığı için her türlü hukuksuzluğu, merhametsizliği alkışlamaları normaldir.”

ÖZEL’İN SÖZLERİ SEVİYESİZ VE UTANÇ VERİCİ

Ocaktan, “Düşünün ki bir AK Partili vekil çıkıyor, sanatçılar dahil geniş kesimlerin YSK kararını protesto için başlattıkları ‘Her şey çok güzel olacak’ kampanyasını eleştirmek için ‘Adaletinizin terazisini sileyim paslanmasın’ gibi seviyesiz ve utanç verici ifadeler kullanabiliyor. Peki kim bu vekil? AK Parti’nin aynı zamanda YSK’da görevli olan temsilcisi… Bu vekilin herkeste olmayan çok önemli bir özelliği daha var, halis muhlis F…’cü olması. Anlayacağınız soyadı kadar ‘özel’ bir vekil. Fetullah Gülen’in özel olarak namaz takkesi hediye ettiği ve de himmet dairesinin içinde yer alan şanslı(!) bir vekil. Vekilimiz gerçekten olağanüstü bir şansa sahip, zira Bank Asya’nın önünden geçenlerin bile yargılandığı bir Türkiye’de, o hala AK Parti’nin temsilcisi olmaya devam ediyor” diye yazdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ