"Devlet çöktü, Soylu tiyatro oynuyor"

Anayasayı, hukuku, hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan AKP rejimi, devleti bütün kurum ve kuruluşlarıyla resmen çökertti.


Bakan ve milletvekili düzeyinde yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Suç örgütü lideri olduğu ileri sürülen Sedat Peker, ‘bir tripod ve bir kamerayla’ iktidarı sarsıyor.

Tr724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mafyayla kirli ilişkisi tamamen deşifre olmuş durumda. Ancak ‘istifa’ etmek yerine gazeteci dostları hakkında göstermelik suç duyurusunda bulunuyor. Sedat Peker, tetikçi gazetecilerden Hadi Özışık’la yaptığı görüntülü konuşmayı yayınladı. Söz konusu görüşmede Soylu’ya 20 yıldır yatırım yaptığını anlatıyor.HANİ NİSANDA DÖNECEKTİK ABİ YA!


“Hani nisanda dönecektik abi ya! Hani nisanda her şey değişecekti ülkede!” diyor. Süleyman Soylu ne yapacaktı da Peker’in nisan ayında Türkiye’ye dönüşünün önü açılacaktı bilinmiyor. Peker ayrıca, Soylu’nun kendisiyle ilgili açıklama yapmadan önce ‘kusura bakmasın’ diye haber gönderdiğini de ifşaa ediyor. Sistem tıkandı, devlet resmen çökmüş durumda ancak Süleyman Soylu hala ‘tiyatro’ oynamaya devam ediyor.

Türkiye, tarihinin en karanlık günlerini yaşıyor. Eski MİT Kontra-terör Daire Başkanı Mehmet Eymür de önceki gün Sözcü Gazetesi’nden İsmail Saymaz’a önemli açıklamalarda bulunmuştu. Eymür’e göre, Türkiye 1990’lardan daha vahim bir durumda: “Cinayetlerden (Yeldane Kaharman) bahsediliyor. Devletin bu duruma düşmesi çok üzücü. Bugünkü tablo (1990’lardan) çok daha vahim. O zaman hiç değilse işleyen bir yapı vardı. Görevimizi yapıyorduk. Şimdi daha kuralsız tabii. Şimdiye kadar savcılığın harekete geçtiğini duymadım. 90’larda bu kadar kepazelik yoktu.”

AKP’NİN UTANÇ DOSYALARI KABARIYOR

Peki Mehmet Eymür haksız mı?

Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in açıklamaları sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gündeminde. Zira Peker, açıklamaları ve yayınladığı videolarla iktidarı sarsıyor. Peker’e 2013 yılında devlet tarafından koruma verildiği ortaya çıktı. Peker’in açıklamasına göre korumalar, kendisine yurt dışı seyahatlerinde bile eşlik ediyordu.

Sedat Peker, Türkiye’nin uyuşturucu trafiği konusunda da önemli ifşaatlarda bulundu. Mehmet Ağar’ın uyuşturucu ticaretini yöneten adam olduğunu söyledi. Azeri işadamı Mansimov’un marinasına çökmek için ‘FETÖ’cü ilan edildiğini anlattı. Ağar ise konuyla ilgili açıklamasında skandal ifadeler kullandı: “Ben olmasaydım, mafya oraya çökecekti.”

Ardından Mehmet Ağar’ın Mansimov’un doğum gününü kutlamak için 2014 yılında Azerbaycan’a gittiğine dair görüntüler internete düştü. Bugün ‘F...’cü olmakla suçlanan işadamının doğum günü partisinde Mehmet Ağar baş köşede oturuyordu.

PİSLİKLER ORTALIĞA SAÇILDI

Sedat Peker, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir videoda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine bir gazeteci aracılığıyla haber gönderdiğini açıklamıştı. Önceki gün ise Halk TV’de CHP’li Özgür Özel önemli bir iddiada bulundu. İnternet sitesi olan bir gazetecinin (Hadi Özışık) Soylu ile Peker arasında ‘kurye’ olduğunu ileri sürdü. Ancak Özışık, bu iddiayı yalanladı. Bunun üzerine Sedat Peker, Hadi Özışık’la Facetime üzerinden yaptığı görüntülü görüşmenin kayıtlarını yayınladı.

BİR AÇIKLAMA YAPACAĞIM, KUSURA BAKMASIN!

Hadi Özışık, söz konusu videoda Mehmet Ağar için ‘aptal herif’ tabirini kullanıyor. Sedat Peker’in konuşmasını satır aralarında çok önemli ifadeler var. Peker, bir ortak tanıdıkları vasıtasıyla Soylu’nun kendisine haber gönderdiğini, ‘Üzerime çok geliyorlar, ben ufak tefek bir şeyler söyleyeceğim kusuruma bakmasın’ dediğini anlatıyor. Ardından, “İlk gün bir açıklama yaptı, Interpol kararı vs. dedi. Tamam. Abi ertesi gün ‘pislik mafya babası’ dedi ya!” diyor. Peker’in, “Abi bu adam demedi mi Cumhurbaşkanımız da biz de onu çok seviyoruz diye beş ay önce.” demesi üzerine Özışık, “Aynen, Süleyman’a da dedi.” karşılığını veriyor.

HANİ NİSANDA DÖNECEKTİK ABİ?

Sedat Peker’in açıklamalarına göre Berat Albayrak’la arasının bozulmasının nedeni de Süleyman Soylu. Peker, 20 yıldır Soylu’ya yatırım yaptığını anlatıyor: “İllere bunu sokmuyorlardı genel başkanlığa oynadığında. Benim akrabalarım altı ay nöbet tuttular, hep yanındaydılar. O benim dönüş biletimdi. Hani nisanda dönüyorduk abi biz! Her şeyi onun üzerine yatırdık ya! Onun yüzünden düşman olduk da biz bu adamlarla (Albayrak). Babasıyla 30 senedir dostuz. 20 senedir bu adama (Soylu) yatırım yaptık. Nisan’da hani her şey değişecekti ülkede? Hani dönecektik . Hani seviyordu bizi! Suç örgütü lideri neyse hadi kabul ettik ama ‘pislik’ diyor ya!”

SOYLU TİYATRO OYNUYOR

Video kaydı çok açık. Hadi Özışık da Sedat Peker’in açıklamalarını teyit ediyor. Buna göre Süleyman Soylu’nun 20 yıldır Sedat Peker’le ilişkili olduğu görülüyor. DP’de genel başkanlığa oynadığı dönemde Soylu’yu korumaya aldığını anlatıyor. Peker, Soylu’ya 20 yıldır ‘yatırım’ yapmış. Ayrıca Soylu’nun, kameralar önünde ‘pislik’ dediği adama, aracılar göndererek, ‘kusura bakmasın’ dediği de ortaya çıktı. Yani Süleyman Soylu resmen tiyatro oynuyor, milletin aklıyla alay ediyor. Hukukun, demokrasinin kırıntısı olan bir ülkede böyle bir insanın bırakın bakanlık koltuğunda oturmayı, vekil bile seçilememesi lazım.

ERDOĞAN’IN KUYUSU MU KAZILIYOR?

Sedat Peker’in “Hani nisan ayında dönecektik abi? Hani her şey değişecekti ülkede” sözleri de dikkat çekici. Nisan ayında ne olacaktı da Sedat Peker dönecekti? Süleyman Soylu, ne yapacaktı da Peker’in Türkiye’ye dönüşünün önü açılacaktı sorusu cevapsız. Ancak Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses’in 16 Mayıs’ta Ulusal Kanal’da yaptığı açıklama geliyor akıllara. Gürses, söz konusu programda 2 Bakan ve 1 AKP’li başkanın Erdoğan’ın kuyusunu kazdığını iddia etmişti. Bu açıklama, Peker’in ifşaatlarıyla birlikte değerlendirildiğinde farklı bir anlam kazanıyor.

KHK’LI ÖĞRETMEN GÖZALTINA ALINDI

AKP rejiminde skandalların ardı arkası kesilmiyor. Bir başka bakan Ruhsar Pekcan kendi ortağı olduğu şirketten bakanlığına fahiş fiyattan mal satıyor. Görevden alınıyor ancak hakkında hiç bir işlem yapılmıyor. AKP’li Tolga Ağar’ın genç bir gazeteciyi öldürdüğü iddiası bile yeni deliller ışığında soruşturulmaya değer görülmüyor.

Bütün bu skandalları görmeyen rejimin savcıları, bir sokak röportajında, “Kul hakkı yiyenlerin memleketinde yaşıyoruz.” diyen KHK’lı öğretmen 4 çocuk annesi Sümeyye Avcı hakkında gözaltı kararı alıyor. Mafya babaları ve bakanlar için kılını bile kıpırdatmayan devlet, Avcı’nın gözaltına alınması için 4 sivil polis görevlendiriyor. Avcı’nın 24 saatlik gözaltı olacağı ve hakim karşısına çıkacağı açıklandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ