‘Darbe’ yalan, gündem kalıcı yoksulluk!

Emekli 104 amiralin yayınladığı ‘Montrö’ bildirisi, Türkiye’de gündemi bir anda değiştirdi. İktidar ve ortağı MHP’nin temsilcilerine göre söz konusu bildiri ‘darbe’ iması içeriyor.


TR724'ten Yusuf Dereli'nin haberine göre Zor günler geçiren ve Türkiye’nin işsizlik, enflasyon ve pandemi gibi temel sorunlarına çözüm üretemeyen rejim temsilcileri bu nedenle bildiriye 4 elle sarıldı! Bildiride imzası olan emekli generaller ise ‘düşünce özgürlüğüne’ vurgu yaparak iktidarın yeni bir ‘mağduriyet’ devşirmenin peşinde olduğunu anlatıyor.
Emekli amiraller darbe yapamayacağına göre bu bildiri neden bu kadar büyütüldü? Çünkü iktidar tıkanmış durumda. Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik, enflasyon ve kontrolden çıkan pandemi. İşsizlik ve buna bağlı olarak yoksulluk kalıcı hale geldi. Geniş tanımlı işsiz sayısı TÜİK’e göre bile 10 milyon civarında. Yıllık enflasyon en iyimser rakamla bile yüzde 35’in üzerinde, TL pul oldu. Türkiye’nin brüt dış borç stoku 450 milyar dolara ulaştı. Her ay ortalama 3 milyar dolar cari açık veriliyor. MB’nın swap hariç net rezervi -60 milyara dayandı. Pandemide kontrol tamamen kaybedilmiş durumda. Ancak bütün bunların sorumlusu iktidar, emekli generallerin tek bir bildirisiyle yine ‘mağdur’ oldu!


AKP rejimi hiç olmadığı kadar köşeye sıkışmış durumda. Cevap bekleyen onlarca soru ve her geçen gün büyüyen devasa sorunlar var. Tam bugünlerde emekli 104 amiralin ‘tekkedeki amiral’, ‘Montrö’nün tartışmaya açılması’, ‘Atatürk ilke ve devrimleri’ konularındaki bildirisi iktidarın imdadına yetişmiş gibi görünüyor.

Bildiride imzası bulunan emekli amiraller ne derse desin, bu saatten sonra hiç bir önemi yok. AKP yine mağdur olmayı başardı. Söz konusu bildiri AKP rejimi için bulunmaz bir fırsat oldu. Rejim temsilcilerini gerçek gündem olan işsizliği, enflasyonu, faizi, pandemiyi ve katledilen demokrasiyi konuşmak yerine bu bildiriyi gündemde tutacak. Haftalarca hatta belki aylarca… Halbu ki Türkiye’nin çözülmeyi bekleyen ve her geçen gün katlanarak büyüyen devasa sorunları var.

İŞSİZ SAYISI 10 MİLYONU AŞTI

Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik, enflasyon ve pandemi. TÜİK verilerine göre bile işsiz sayısı 10 milyon civarında. 1,3 milyon kişinin faydalandığı kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılmasıyla birçok işletmeden ücretsiz izin haberleri geliyor. Önümüzdeki aylarda işsiz sayısının 12 milyonun bile üzerine çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Artık işsizlik, dolayısıyla yoksulluk kalıcı hale geldi. 

DIŞ BORÇ STOKU 450 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin dış borç stoku da rekor kırarak 450 milyar dolara ulaştı. Söz konusu rakam AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 130 milyar dolardı. Brüt dış borç stoku ulusal gelirin (GSYH) yüzde 62.8’ine yükseldi. Bu oran 2019 sonunda yüzde 57.2, 2011 sonunda yüzde 36.4’tü. 2001 krizinin devamı olan 2002 sonunda bile dış borcun GSYH’ya oranı 54.4’tü. Rejim, 19 yılın sonunda ülkeyi gırtlağına kadar borca batırdı.

ENFLASYON YÜZDE 35’İN BİLE ÜZERİNDE

Türkiye’nin temel ekonomik sorunlarından biri de enflasyon. TÜİK’e göre yüzde 16 civarında ancak bağımsız araştırmalara göre yıllık enflasyon oranı en iyi ihtimalle yüzde 30’un bile üzerinde. ENAGrup’un verilerine göre oran yüzde 36 civarında. TL pul oldu. Yerli paranın dolar karşısında son bir yıldaki değer kaybı yaklaşık yüzde 25. Ancak iktidar temsilcilerine göre ‘değerli para’ avantajlı değil! Madem öyle dolar yükselmesin diye neden MB’ınn rezervlerini erittiniz? MB’nin 128 milyar dolarının nerede olduğu sorusu aylardır cevapsız.

PANDEMİ TAMAMEN KONTROLDEN ÇIKTI

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de salgın. Günlük vaka sayısı 3 Nisan itibariyle 45 bine dayandı. Durum tam bir felakete işaret ediyor. Aşı tedarikinde ciddi sorunlar var. Bilim Kurulu üyeleri, kendi tavsiyelerinin dikkate alınmadığını söylüyor. Salgının pik yaptığı dönemde yeni kısıtlamalara gitmek yerine tam tersi yapılarak yasaklar gevşetiliyor. Uzmanlara göre Türkiye’nin acilen 4 haftalık ‘tam kapanmaya’ gitmesi zaruret. Ancak iktidar, tamamen ekonomik kaygılar nedeniyle hiç bir uyarı ya da tavsiyeyi dikkate almıyor. Vatandaşlar, virüsle başbaşa bırakılmış durumda.

AYVATOĞLU’NUN SERVETİNİN KAYNAĞI NE?

Kokain içerken görüntülenen AKP’nin ‘alt büro elemanı’ Kürşat Ayvatoğlu’nun sahip olduğu servet de açıklanabilmiş değil. 2014-2019 yılları arasında Kastamonu Belediyesi’nde memur olan Ayvatoğlu, geçtiğimiz yıl itibariyle Genel Merkez’e alınıyor. 28 yaşındaki Kürşat Ayvatoğlu’nun sadece otomobillerinin değeri 2 milyon TL’den fazla. Ultra lüks hayatı dikkat çeken Ayvatoğlu, söz konusu serveti nerede ve nasıl yaptı? Bir alt büro elemanının bu kadar lüks bir hayat sürmesi AKP’li yöneticilerin hiç mi dikkatini çekmedi? Sorulara bugüne kadar tek makul cevap verilebilmiş değil.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ