CHP’de ‘yönetim değişimi hazırlığı’ iddiası: ‘İki aday var’

CHP'de 31 Mart seçimleri öncesinde genel başkanlık ve yönetim tartışmalarının gün yüzüne çıktığı iddia edildi.


Ulusalcı çizgiye yakın OdaTv’nin yazarı Hikmet Çiçek, “10 Aralık Hareketi ve Beykoz Konakları ekibi, partinin yeni döneminin genel başkan arayışlarını da sürdürüyor” diye yazdı ve DSP'ye gidişlerin de aynı ekip tarafından organize edildiğini öne sürdü.

31 Mart seçimleri öncesi CHP’de genel başkanlık ve yönetim değişikliği tartışmaları yaşandığı iddia ediliyor. Gazeteci Hikmet Çiçek, Odatv’de yayımlanan yazısında, “Beykoz Konakları yine işbaşında mı” diye sorarken, ilginç iddialarda bulundu.


‘SALICI VE ÖZKAN’IN BAŞINI ÇEKTİĞİ EKİPLER’

“Bugünlerde CHP’de, seçimlerde hangi belediyelerin kazanılacağı konuşulmuyor. Daha çok, seçim başarısızlığı senaryoları konuşuluyor!” diyen Çiçek, “10 Aralık Hareketi diye adlandırılan ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın koordinatörlüğünü yaptığı ekip, seçim sonrasında gündeme gelecek kurultay için farklı gruplarla ortak hareket etme görüşmelerine başladı bile. Bu süreci planlayan ve görüşmeleri organize eden merkez, Hüsamettin Özkan başını çektiği ‘Beykoz Konakları’ ekibi. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine ‘Beykoz Konakları’ olarak geçen ekip, Hüsamettin Özkan’dan Mustafa Sarıgül’e ve bazı işadamlarına dayanıyor” ifadelerini kullandı.

‘DSP’YE GEÇİŞLERİ DE ORGANİZE ETTİLER’

“Deniz Baykal kasetle düşürülünce yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nu getiren Beykoz Konakları’ydı. Hürriyet’e ‘Gandi geliyor’ manşetlerini attıran da aynı merkezdi. Mustafa Sarıgül’ü, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması da Beykoz Konakları’nda kararlaştırılmıştı. Ekmeleddin İhsanoğlu adı, Beykoz Konakları’ndan çıkmıştı” denilen yazıda, seçimlerde CHP’den aday gösterilmeyen isimlerin DSP’ye geçişinin de yine bu ekip tarafından planladığı iddia edildi.

Yazıda CHP’de yaşananlara ilişkin şu iddialar yer aldı:

CHP PM üyesi ve İstanbul milletvekili, 10 Aralık Hareketi’nin önde gelenlerinden Erdoğan Toprak, Özkan’ın sağ kolu. Odatv’nin 2 Şubat 2016 günü yayınlanan, “Kemal Kılıçdaroğlu artık her şeyi Beykoz Konakları’na danışacak” başlıklı haberde, Kılıçdaroğlu’nun siyasi başdanışmanları arasında, adı Beykoz Konakları ekibi ile anılan, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın da yer almasına dikkat çekilmiş ve şöyle denilmişti:

“İstemihan Talay, DSP’de siyasete başladı, daha sonra partinin bölünmesinde yer alarak İsmail Cem’in Yeni Türkiye Partisi’ne katıldı, daha sonra MHP’ye geçti, son olarak da CHP’de politika yapmaya başladı…

Talay, Bülent Ecevit’in sağ kolu olarak nitelendirilen, dönemin Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile birlikte hareket edip hükümetteki görevinden ve partisinden ayrılmıştı.”

‘İKİ İSİM VAR’ İDDİASI

Birlikte hareket eden 10 Aralık Hareketi ve Beykoz Konakları ekibi, partinin yeni döneminin genel başkan arayışlarını da sürdürüyor. Her iki ekip de yeni genel başkanın İstanbul’daki örgütlere, delegeye ve belediyelere egemen bir nitelikte olmasının yanı sıra İstanbul’daki sermaye çevreleri ve iş dünyasıyla da yakın ilişkileri olan veya bu ilişkileri daha da geliştirecek vasıfta olmasını istiyor.

Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre, bu ekipler iki isim üzerinde yoğunlaştı. Hangi ismin genel başkanlığı için çalışma yürütüleceğine ise seçim sonuçları üzerinden karar verilecek. Sonra zaman kaybedilmeden kampanya başlatılacak. Şimdilik bu iki ismin yazılmaması isteniyor. İsimlerden biri, bir büyükşehir belediye başkan adayı. Alacağı oy oranına göre başkanlığa aday olup olmayacağına karar verilecek.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ