'Büyük İstanbul mitingi, Erdoğan'ın işini bitirmiş olmasın!'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 17 Haziran Pazar günü, 'Büyük İstanbul Mitingi'nde yaptığı konuşmada, 'İstanbul bu işi bitirmiş' sözleriyle AKP'nin kazanan olduğunu ilan etti.


Miting alanı kalabalık olmasına rağmen, Evrensel Gazetesi yazarı İhsan Çaralan, öncekilerle kıyaslandığında mitingin hem sayıca az hem de alanca küçük olduğuna dikkat çekti. 

Çaralan, kalabalığın Yenikapı Miting alanının ancak yarısını doldurduğunu, polisin alanın yarısını kapatması nedeniyle alanın yarı yarıya küçüldüğünü, buradan yola çıkarak AKP medyasının 'devasa miting' tezinin de çürüdüğünü vurguladı. 


Erdoğan'ın miting konuşması sırasında sarf ettiği, "İstanbul işi bitirmiş" sözlerini de değerlendiren Çaralan, bunun iki anlamı olduğunu; ilkinin Erdoğan'ın da tam olarak anlaşılmasını istediği haliyle İstanbullu oy verenin seçimin kaderini belirleyeceği ve AKP'yi iktidara getireceği, ikincisinin de AKP'yi iktidardan alaşağı edeceği gerçeği olduğunu belirtti. 

İkinci görüşün daha yerinde olduğuna değinen Çaralan, "7 Haziran’dan beri olan gelişmelere bakıldığında bu ikinci anlamı gerçeğe daha yakındır" yorumunu yaptı. 

Erdoğan'ın miting boyunca yaptığı konuşmada, Türkiye halklarına yeni hiçbir vaatte bulunmadığına dikkat çeken Çaralan, 'yenilik' adına tespitlerini şu satırlarla paylaştı:

"Yenikapı’da “Erdoğan yeni bir şey söylemedi” dedik, ama haksızlık etmeyelim. Erdoğan yeni bir şey söylemediyse de yeni bir şey vardı Yenikapı’da. Bu “yeni şey”; eski başbakanlardan Tansu Çiller’di!

O Tansu Çiller ki; iktidarının son günlerinde, Mesut Yılmaz’la anlaşıp karşılıklı olarak Mecliste birbirini aklayarak yolsuzluktan Yüce Divana gitmekten kurtulan ve 28 Şubat’la birlikte siyasetten çekilip bugüne kadar da ortalıkta görünmeyen, ama “Tansu Çiller neden siyasette yok?” denecek kadar bile eksikliği hissedilmeyen eski bir başbakandır.

Ancak bu Tansu Çiller, dudak uçuklatan serveti için, “Düğününde takılan takıları” gösterecek kadar“Ticaretten anlayan”, Amerikan pasaportlu, çocuklarına Yeniköy’deki köşküne yakın Boğaz Komutanlığında askerlik yaptırmış, Türkiye’den çok Amerika’da yaşayan, “Kardak fatihi”, “yerli ve milli” olmanın bütün özelliklerine haiz önemli bir Türkiye Cumhuriyeti şahsiyetidir!"

AKP’nin miting ve meydan sıkıntısı yaşadığını savunduğu ve Muharrem İnce'nin izlenme oranının Erdoğan'ın dört katı olduğu yönündeki iddialarını hatırlattığı yazısında Çaralan, "Erdoğan’ın “Büyük İstanbul Mitingi”nde yaptığı “en çılgın transfer”in Tansu Çiller olduğunu söylemek yanlış olmaz" yorumunu yaptı. 

Erdoğan'ın bir süre önce Mehmet Ağar'ı da partisine transfer ettiğini hatırlatan Çaralan, Ağar-Çiller ikilisinin siyaset sahnesine dönüşünü şu şekilde yorumladı

"...1990’ların karanlık yıllarının iki baş sorumlusunu da yanına katıp, “Kürt sorunu yok”dedikten sonra şimdi; “Kürt yok” demeye hazırlık yaptığını söylemek yanlış olmaz.

Ama elbette bir de madalyonun öteki yüzü var.

Elbette Erdoğan oradan buradan transferler yaparken, oyunu artırmak istiyor. Çünkü 24 Haziran seçiminde AKP’nin ve Erdoğan’ın en büyük sıkıntısı oy!

Bu yüzden de Tansu Çiller transferinin AKP’ye ne kadar oy kazandırıp kazandırmayacağı önem taşıyor.

Örneğin bugün; “Tansu Çiller AKP’ye katılmış, öyleyse ben de bu seçimde AKP’ye ve Çiller’i Türk siyasetine yeniden kazandıran Erdoğan’a oy vereyim” diyecek bir kitle var mıdır? Bu sorunun bir karşılığı var mıdır?

Çiller’in son 20 yıldaki siyasetle ilişkisine bakıldığında, Çillerlerin ikamet ettiği Yeniköy’deki yalı komşularından bile AKP’ye 1 yeni oy gelmesi sürpriz olur."

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ