Bu suikast Cumhuriyet tarihinde yok

AKP iktidarında Cumhuriyet tarihinde görülmemiş skandallar peş peşe patlak verdi.
Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Alexei Karlov’u Ankara’nın merkezinde Polis Çevik Kuvvet mensubu olan Mert Altıntaş katletti.

Bu olay Cumhuriyet tarihinde ilk. Ankara’da son olarak 1942’de Nazi Almanyası’nın güçlü isimlerinden Büyükelçi Von Papen’e yönelik başarısız bir suikast girişimi  olmuştu.Rus Büyükelçi' nin Öldürülmesi by aktifhaber DÜNYA ÇAPINDA SKANDAL

Türkiye'nin uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ülkesinde bulunan Elçileri ve elçilik görevlilerini koruması gerekiyor. Ancak elçinin öldürüldüğü salonda hiçbir polisin bulunmaması bu görevin açıkça ihmal edildiğini gösteriyor. Üstelik Rus Büyükelçilikleri'ne yönelik her gün protestolar devam ederken. 

Ancak AKP döneminde bu ve benzeri pekçok güvenlik skandalı yaşandı. 

AKP'nin iktidarda olduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının başına ilk kez çuval geçirildi. (4 Temmuz 2003)

AKP'nin iktidarda olduğu dönemde ilk kez bir Türk büyükelçiliği basıldı ve büyükelçi dahil tüm personel esir alındı. (Musul Büyükelçiliği'nin IŞİD tarafından ele geçirilmesi 11 Haziran 2014)

AKP'nin iktidarda olduğu dönemde Cumhuriyet tarihinin en büyük bombalı terör saldırısı gerçekleştirildi ve 100'den fazla insan öldü. (Ankar Garı patlaması 10 Ekim 2015)

AKP'nin iktidarda olduğu dönemde Kıbrıs çıkarmasından sonra ilk kez Türk Ordusu başka bir ülkenin ordusu tarafından vuruldu.  Askerlerimiz başka bir ülkenin askerlerinin bilinçli saldırısı sonucu şehit düştü (El Bab'da Suriye uçaklarının özel kuvvetleri bombalaması 24 Kasım 2016)


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ