"Bir devlet şiddetle ele geçirildi"

DW: "Referandumun sonucu özgür iradeyle alınmış bir karar olmaktan ziyade, demokratik bir devletin şiddetle ele geçirilmesini yansıtıyor."
Almanya'da yaşayan Türklerin çoğu anayasa referandumunda 'Evet' dedi. DW Baş Editörü Ines Pohl'a göre, bir göç ülkesi olan Almanya bu gerçekle yüzleşmeli ve silkelenip kendisine gelmeli. Pohl'ün referandum ve Türkiye'yle ilgili analizleri ise oldukça çarpıcıydı. Pohl'e göre sonuç "şiddetle bir devletin ele geçirilmesi"ni yansıtıyor.

Hayır, bu hukuki bir sonuç değil. Muhalifleri tutuklayan, karşıt görüşlülerin seçim kampanyalarını yasaklayan, gazetecileri susturan biri demokratik olarak meşru olduğunu iddia edemez.

Recep Tayyip Erdoğan da tam olarak bu şekilde davrandığı ve referandumu kıl payı kazandığı için, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın gelecekteki iktidarını şekillendiren referandumun sonucu özgür iradeyle alınmış bir karar olmaktan ziyade, demokratik bir devletin şiddetle ele geçirilmesini yansıtıyor.


AB ÜYELİĞİ KONUSUNDA KARAR VAKTİ

Almanya artık AB'nin yapıcı açıklamalarına da sırtını dayayamayacak. Referandumdan bir gün sonraki çırpınışlar ve AB'nin üyelik müzakerelerinin kesileceği yönündeki tehditler gülünç olduğu kadar çaresizce de. Bilakis, Türklerin çoğuna ciddiye alınmadıkları duygusu aşılayan ve Erdoğan'a nihayetinde AB karşıtı bir politika ile iktidar ve güç gösterisi yapabilme imkanı veren de uzun yıllardır süregelen bu gel-gitli politikalar.

AB artık Türkiye'ye karşı net bir politika izlemek zorunda. Türkiye şayet tam üye olarak arzulanmıyorsa bu dürüstçe söylenmeli ve diğer yollardan işbirliği imkanları aranmalı.

Zira Türkiye'nin Avrupa'ya ekonomik açıdan hiç olmadığı kadar ihtiyacı var. Erdoğan da bunun bilincinde. Erdoğan ekonomik başarılar sayesinde bu denli güçlendi. Ekonomik daralmanın şimdiye kadarki hızıyla devam etmesi halinde, Erdoğan'ın yıldızı da hızlı bir şekilde sönecek. Enflasyon yüzde 11'in üzerinde, işsizlik ise yüzde 13 ile son yedi yılın en yüksek seviyesinde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ