Bir bilen anlatıyor: ‘Piyasalar daha fazla stresi kaldırmayacak’

AKP’nin 16 yıllık iktidarı 24 Haziran seçimleri sürecinde ilk kez ciddi anlamda çatırdamaya başladı ancak “koltuk değneği” benzetmelerine de muhatap olan Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP, AKP’yi bir kez daha iktidara taşıdı.


Taşımakla da kalmadı yeni rejime geçiş için kilit işlev gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin şaha kalkacağı iddiasını öne sürse de daha ‘başkanlığının’ ilk günlerinde ekonomide dengeler sarsılmaya başladı. Dünya gazetesinden Atılım Murat, “Enflasyonun yıl sonuna kadar yüksek kalacağı gün gibi açıktır. Bu durumda faizlerin düşeceğini düşünmek fazla iyimserlik olur. Böylesine yüksek faiz oranlarıyla özel sektör iş yapamaz. Dışarıdan acilen kaynak girişi gerekiyor. Ekonomi ve finansal piyasalar daha fazla stresi kaldırmayacak” diyor.


Bunun için de Türkiye algısının acilen düzeltilmesi gerektiğini ve güven aşılamanın, para bulmanın bir an önce düzlüğe çıkmak için elzem olduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yabancı yatırımcıyı kaçıracak söylemlerinden vazgeçmek bir yana dozajını daha da artırıyor.

Seçim öncesi iktidarı koltuğundan edecek kadar oynaklık gösteren dolar, Türk lirası karşısında 4.98 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bunun nedeni ise çok açık. Erdoğan’ın düşman bellediği faize yönelik yeni sözleri…

“Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum” diyen Erdoğan, “Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır” diye de ekleyince piyasalar altüst oldu ve döviz kurları yerinden oynadı.

Atılım Murat, yabancı yatırımcının da yeni kabinede görmek istediği ancak çizik yiyen iki isme dikkat çekiyor. “Açıkçası Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal gibi isimleri kabinede görmek isterdim” diyen Murat, “Mevcut konjonktürde bu isimlerin olması gerekirdi. Ekonomik sorunlara ve çözümlere hakimlerdi” diyor.

Ancak Şimşek’in cumhurbaşkanlığına bağlı finans ofisinin, Ağbal’ın yine külliyedeki strateji ve bütçe ofisinin başına geçeceğinin dillendirildiğini söyleyen Murat, “Bu görevler tenzilirütbedir. İki ismin bu unvanlarla, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak gibi güçlü bir karakterle koordineli biçimde çalışması zordur. Özellikle Şimşek’in yurt dışı seyahatleri bundan sonra artabilir. Bundan sonraki görevi, yabancı yatırımcılarla bir nevi kurumsal iletişim koordinatörlüğü olabilir. Fon yöneticileriyle New York ve Londra’da toplantılar yapar. Kahve içer. Dertlerini dinler. Tabii yabancılar onun eski kudretinin artık olmadığını bilirler” görüşünü dile getiriyor.

“İş insanları rahatlıkla bakanlık yapabilir de, akademisyenler zorlanır” diyen Murat, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Pratik ve pragmatik düşünen kişilere ihtiyaç var. Bilim insanı yorgunu yokuşa sürer. Bu açıdan özel sektörden insanların kritik bakanlıklara atanmaları olumludur. En azından sektörlerin çıkmazlarını biliyorlar. İşim gereği beni en çok ilgilendiren Hazine ve Maliye bakanlığıdır. Piyasalar fırtınalı bir dönemden geçtiği için, doğal olarak Albayrak’ın ekonomi tecrübesi sorgulanıyor. Bir alandaki formasyon tabii ki önemlidir. Ancak Türkiye ekonomisinin orta ve uzun vadede etkileri görülecek reformlara ihtiyacı olduğu gibi kısa vadede kolaylıkla uygulanabilir stratejilere ihtiyacı var. Bakan Albayrak, yapısal düzeltmeler konusunda teknik donanıma sahip nitelikli bürokratlardan destek alır. Daha önemlisi kısa vadede ne yapılacağıdır. Parayı nereden ve hangi şartlar altında bulacağız? Ekonomik aktivite iyice yavaşladı. Deyim yerindeyse yaprak kımıldamıyor. İşletmelerin kısa vadeli finansman ihtiyacı için, cari açığı finanse etmek için dış kaynağa ihtiyaç var. Albayrak’ın önümüzdeki dönemdeki performansını bu açıdan değerlendirme taraftarıyım. Türkiye’ye "doğrudan yatırım" ve "portföy yatırımı" gibi konularda yabancıları ikna ederse, ekonomik tecrübe ve uzmanlık konularını konuşan kalmaz.”Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ