"Bildiri CHP’ye yıkılacak"

Emekli 104 amiralin 3 Nisan gecesi 22.54’te yayınladığı ‘Montrö bildirisi’ ana muhalefet partisi CHP’ye yıkılacak gibi görünüyor.


Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu bildirinin ‘kesinlikle art niyetli’ olduğunu söyledi. Ardından, “Bu işin merkezinde aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var. Kendi ülkelerinin ve milletinin felaketinden iktidar devşirme peşinde koşan muhterisleri milletimizin takdirine havale ediyoruz,” ifadelerini kullandı.AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise bildiriyi imzalayanların ‘kahir ekseriyetinin CHP ile bağlantısı olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, “Darbelerin muhakkak birlikte iş tuttuğu siyasi operasyon merkezleri vardır. Bütün darbelerin birbirine benzeyen ilişkileri vardır. CHP’ye üye olan 4, aileleriyle üye olan da yaklaşık 18 kişi var. Hangi siyasi parti yoğunluklu irtibat kurdukları çok açık ve net.” diyerek muhalefete işaret etti.

CHP’liler ise iktidarı ‘uyarı/tavsiye’ mahiyetindeki bir bildiriden ‘darbe iması’ çıkarmakla suçluyor. CHP’lilere göre ortada ‘darbe’ yok ancak bundan nemalanan bir iktidar var. CHP’li Aykut Erdoğdu, “Bu adamlar emekli. Nasıl darbe yapacaklar? Darbe oldu. Darbeci arıyorsanız Saray’a bakın. 15 Temmuz’a bakın… Bütün devleti çökertmediler mi? Muvazzaf bir amiral cübbe ve sarıkla dolaşacak, kimsenin gıkı çıkmayacak… Üniformasını çıkarmış, silahını bırakmış emekli amirallerin kederli uyarılarından darbe senaryosu çıkaracaklar… Bu iktidar vatana ihanetten yargılanacak ve mahkemeler TRT’den canlı yayınlanacak.” dedi.


AKP rejimi ile CHP arasında 104 amiralin yayınladığı bildiriyle ilgili tartışma büyüyor. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP temsilcileri CHP’nin ‘darbe imalı’ bildiriye sahip çıktığını ileri sürüyor. CHP ise söz konusu bildirinin ‘ifade özgürlüğü kapsamında’ değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, iktidarın yine ‘mağduriyet’ devşirmenin hesabını yaptığını söylüyor.

Konuyla ilgili Erdoğan dün ilk açıklamasını yaptı. Bildirinin art niyetli olduğunu savundu. İfade özgürlüğüyle ilgisi olmadığını söyledi. Erdoğan, “Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir. Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit edenlere, hadlerini yine milletimizle bildireceğiz. ” dedi.

GEREKİRSE MONTRÖ’YÜ GÖZDEN GEÇİRİRİZ

Erdoğan, ayrıca Montrö konusuna da değindi. “Montröden çıkmak gibi bir niyetimiz yok!” diyen Erdoğan, “Montrö Sözleşmesinden çıkmayla ilgili halihazırda ne bir çalışmamız ne de böyle bir niyetimiz vardır. Ama gelecekte bu ihtiyaç ortaya çıkarsa, ülkemizi daha iyisine kavuşturmak üzere her sözleşmeyi gözden geçirmekten de çekinmeyiz.” dedi.

CHP BU İŞİN MERKEZİNDE

Cumhurbaşkanı’nın, “Bu işin merkezinde aslında ana muhalefet partisinin ta kendisi var. Kendi ülkelerinin ve milletinin felaketinden iktidar devşirme peşinde koşan muhterisleri milletimizin takdirine havale ediyoruz. Demokrasi ve hukuk içinde çözülecek meselelerin darbe imalı bildirilerin bahanesi haline dönüştürülmesi anayasaya yönelik açık tehdittir.” sözleri de dikkat çekiciydi.

ÖMER ÇELİK: CHP’YLE BAĞLANTILARI VAR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de MYK sonrası yaptığı açıklamalarda CHP’yi işaret etti. Çelik, bildiriyi imzalayan amirallerinin ‘kahir ekseriyetinin’ CHP ile bağlantısı olduğunu savundu. Çelik, “CHP, ‘AK Parti gündem değiştirmeye çalışıyor’ diyor. Gündemi değiştirenler, bildiriyi yayınlayanlardır. Emekli olmuş kişilerin TSK adına konuşma hakkı yoktur. İçlerinde çok sayıda CHP üyesi var bu belli. Tablo ortada bunun etkisi vardır yoktur bilmem. Ama kahir ekseriyetinin CHP ile bağlantısı var.” ifadelerini kullandı.

AYKUT ERDOĞDU: İKTİDAR YARGILANACAK, TRT’DEN YAYINLANACAK

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AKP’yi yine mağduriyet devşirmekle suçladı. YouTube üzerinden yayın yapan Bizim TV’ye konuşan Erdoğdu, sert ifadeler kullandı: “Darbe oldu. Darbeci arıyorsanız Saray’a bakın. 15 Temmuz’a bakın… Bütün devleti çökertmediler mi? SADAT madat adıyla paralel ordu kurdular kendilerine. İşlediğiniz suçların hesabını vereceksiniz. Muvazzaf bir amiral cübbe ve sarıkla dolaşacak, kimsenin gıkı çıkmayacak… Üniformasını çıkarmış, silahını bırakmış emekli amirallerin kederli uyarılarından darbe senaryosu çıkaracaklar… Bunlar zaten gidecek. Ve gittiklerinde de hesap verecekler. Çünkü bıraktıkları enkaz Arjantin’den kötü. Bunlar çaldıkları paraları başka ülkelerde hesap hareketleriyle saklayacaklarını sanmasınlar. Yakınlarınızın ve çantacılarınızın üzerine yaptığınız işlemleri tek kuruşuna kadar getirip millete teslim edeceksiniz. Bu iktidar vatana ihanetten yargılanacak ve mahkemeler TRT’den canlı yayınlanacak.”

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da bildiriyi ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirenlerden: “Mesleki uzmanlık konularında düşünce açıklamak, toplumsal duyarlılığa dikkat çekmek, bir anayasal haktır. Bir siyasi zümrenin buradan darbe iması çıkartması, abartılı bir siyasi aymazlıktır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ