Betonlaşma, İstanbul'un gücünü zayıflattı

Türkiye ekonomisini sırtlayan inşaat, bir taraftan da şehirlerin imaj ve güç kaybına yol açıyor. Son yıllarda artan betonlaşma yüzünden İstanbul, Güçlü Şehir Endeksi’nde 34’üncü sıraya geriledi.
Dünyanın 44 büyük şehrinin yer aldığı Global Power City Index’in (Küresel Güçlü Şehir Endeksi) 2018 yılı sonuçları yayınlandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Mori Memorial Foundation tarafından dünyanın en önemli şehirlerinin belli kriterlere göre sıralandığı endekse Türkiye’den giren tek şehir İstanbul oldu. Ancak o da 4 basamak gerileyerek 34’üncü sırada yer aldı. İstanbul, 2017’de 30, 2016’da 21 ve 2015’te ise 31’inci sırada bulunuyordu.

70 KRİTERE GÖRE DEĞERLENDİRME


Şehirleri ekonomik güç, araştırma-geliştirme (Ar-Ge), kültürel etkileşim, yaşanabilirlik, çevre ve ulaşım gibi 6 ana başlık altındaki 70 kritere göre değerlendiren endekse göre, 2018’de de dünyanın en güçlü ve çekici kenti Londra oldu. Sıralamada Londra, New York, Tokyo, Paris ve Singapur’un yerini koruduğu görüldü.

EN ÇOK PUAN GÖTÜREN ‘ÇEVRE’ OLDU

Silüetine her gün daha da fazla damgasını vuran betonlaşma, İstanbul’un sıralamada gerilemesinin en önemli sebeplerinden birisi oldu. İstanbul, endeksteki 6 ana kriterden ekonomide 32’nci, kültürel etkileşimde 8’inci, ulaşımda 13’üncü, Ar-Ge’de 34’üncü, yaşanabilirlikte 35’inci sırada yer alırken, en çok puanı 40’ıncı sırada bulunduğu çevre şartları yüzünden kaybetti.

EN BÜYÜK DEĞİŞİM ASYA VE KUZEY AMERİKA’DA

Endeksteki en büyük değişim Asya ve Kuzey Amerika şehirlerinde oldu. Çin’in başkenti Pekin, ulaşım notu kırıldığı için sıralamada 13’üncülükten 23’üncülüğe düştü. Şangay da ekonomisi zayıfladığı için 15’inci sıradan 26’ncı sıraya geriledi.

Buna karşın ekonomi ve çevre kriterlerinde ilerleme sağlayan San Francisco 17’nci sıradan 13’üncü sıraya, Toronto ve Vancouver da ekonomi, yaşanabilirlik ve çevre kriterlerinde sağladıkları gelişmeyle 14’üncü ve 21’inci sıraya yükseldi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ