Başakşehir'in geliri yok, dev transferlere imza atıyor: 'Nereden geliyor değirmenin suyu'

Kadrosunda Arda Turan, Adebayor ve Clichy gibi yüksek maliyetli futbolcuları barındıran Başakşehir son olarak Sivasspor'dan Robinho'yu transfer etti.Maaş giderleri milyonlarca lira olan futbolcular için ödenen paranın nereden karşılandığı ise merak konusu haline geldi.


Odatv'de yer alan habere göre Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ yaptığı açıklamada, "Kulübümüz Robson De Souza (Robinho)’nın transferi için Demir Grup Sivasspor Kulübü ile anlaşmaya varmıştır. Her iki kulübe de hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Fakat bu transfer, kamuoyundaki Başakşehir tartışmalarını da yeniden gündeme getirdi. Kulüplerin borç batağında olduğu ve transfer yapamadığı bir dönemde basına yansıyan iddialara göre Başakşehir, Arda Turan'a yıllık yaklaşık 5 milyon euro, Adebayor'a 4.5 milyon euro ve Clichy'e 3 milyon euro maaş veriyor.

Sadece bu üç oyuncunun maliyeti bile kulübe 75 milyon lirayı buluyor. Robinho transferi için ise 2 milyon euro ödendiği iddia ediliyor.

Kulüp, halka açık olmadığı ve sahiplik üzerinden yönetildiği için diğer oyuncuların maaşlarını kamuoyuna açıklamıyor.

Cengiz Ünder’i geçen sezon başında Roma’ya satan Başakşehir, bu transferden 15 milyon Euro kazandı. Altınordu’ya yetiştirme bedeli olarak yüzde 25’ini ödeyen turuncu-lacivertli takım, bu transferden aldığı para 12,4 milyon Euro oldu.

Öyle ki tek gelir kalemi bu transfer olan kulübün, forma satışından, kombine satışından, Avrupa kazancı ve oyuncu transferlerinden sürekli gelen bir geliri yok.

Ana sponsorluk geliri olarak yalnızca isim hakkı Medipol ve forma göğüs sponsoru Makro İnşaat'tan destek alan kulüp, diğer tüm gelir kalemlerinden mahrum.

Habere göre bu durum da Türkiye’nin en şeffaf çalışmayan kulübü için “nereden geliyor bu değirmenin suyu” sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Arda Turan, Barcelona’dan iki yıllığına, yarım sezon 2 milyon euro artı bonus, önümüzdeki sezon için de 4 milyon euro artı bonus ödeme ile (yaklaşık 5 milyon Euro) Medipol Başakşehir'e kiralandı. Bu parayı Makro İnşaat karşıladı.

Makro İnşaat, Başakşehir’deki konut projeleriyle öne çıkan bir şirket. AKP döneminde yıldızı parlayan ve Başakşehir’i kent haline getiren büyük bir şirket olarak tanınıyor.

Bu firma Borsa İstanbul’da ihraç edilen ilk gayrimenkul sertifikasını ihraç eden firma olmasıyla biliniyor. Makro İnşaat, TOKİ’nin uzun yıllardır gözde müteahhidi olan bir firma.

Cumhuriyet gazetesinin spor yazarı Bilgin Gökberk de geçen yıl kaleme aldığı yazısında Başakşehir'in kamuoyuna kapalı olan yönetimine dikkat çekmişti.

Gökberk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından akrabası olan kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ’ı hedef almıştı.

Gökberk, aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili olan Gümüşdağ için, “Münichli bir belediyeci Bayern Münich'i yenmek için Münich Büyükşehir Belediyespor'u kuralım dese ya psikologa götürürler, ya tımarhaneye kapatırlar” diye yazmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ